Soutěže Vodafone Firma roku a Česká spořitelna Živnostník roku vyhlašované Hospodářskými novinami znají své vítěze. Ocenění pro vítěze na slavnostním vyhlášení v pražském Žofíně získali živnostník David Lomos a firma Hokami.

Vítěz Vodafone Firma roku dokázal uspět v oboru, kde jasně dominují čínští dodavatelé. Výrobce elektronických desek Hokami od roku 1991 dodává elektroniku do celého světa a postupně se prosadil jako dodavatel pro satelity nebo letadla. Liberecká firma čeká rekordní tržby kolem jedné miliardy korun.

Tržby vítěze soutěže Česká spořitelna Živnostník roku, jímž je šperkař David Lomos, jsou mnohonásobně menší. Ale i on nabízí unikátní výrobek, kvůli kterému ho zákazníci sami vyhledávají. Jeho šperkařská a pasířská dílna funguje pod jménem Daloo již 16 let a vyrábí zásnubní a snubní prsteny. Kombinuje přitom nejrůznější materiály a design.

Vodafone Firma roku 2016

1. HOKAMI CZ (Liberecký kraj)
2. Beznoska (Středočeský kraj)
3. KUFI-INT (Plzeňský kraj)

"Hokami nad ostatními firmami přece jenom trochu vyčnívala. U Davida Lomose rozhodlo nejen představení toho, co vyrábí, ale i jeho samotného. Jako by do svého podnikání vkládal celé svoje srdce," odůvodnil výběr firmy i živnostníka roku předseda poroty Petr Lutonský z pořadatelské agentury Communa.

Do letošního, 11. ročníku soutěže, jejímž vyhlašovatelem jsou Hospodářské noviny, se přihlásilo celkem 3662 firem a přes tři tisíce živnostníků. Nejvíce firem bylo z jižní Moravy, největší zájem živnostníků byl v Kraji Vysočina.

"Je znát, že firmy i živnostníci jsou lokální patrioté a snaží se spolupracovat s dodavateli ze stejného regionu," vyzdvihl předseda poroty Petr Lutonský jeden ze společných rysů mnoha soutěžících podnikatelů. Ti se rovněž stále více zaměřují na společenskou odpovědnost svých firem a práci s lidmi, kteří u nich pracují. "Spokojení zaměstnanci jsou pro tuzemské firmy důležitější než kdy dřív," dodal Lutonský.

Již několik let zmiňují firmy i živnostníci v soutěži HN dva problémy a výjimkou není ani současný ročník: chybí jim kvalifikovaní lidé a obtěžuje nestabilita podnikatelského prostředí, která zvyšuje čas, jejž musí věnovat administrativě.

Česká spořitelna Živnostník roku 2016

1. David Lomos (Středočeský kraj)
2. Magdaléna Válková (Jihomoravský kraj)
3. Lucie Ernestová (Královéhradecký kraj)

Podle Lutonského lze už často podle oboru podnikání finalistů předem odhadnout, odkud firmy i živnostníci jsou. Asi nejtypičtější je to pro krajské kolo v Liberci, kde mezi finalisty vždycky pronikne několik sklářských firem.

Úspěšné obory typické pro jednotlivé kraje jsou ale i jinde. V západních Čechách převažuje strojírenství, na jižní Moravě zase soutěžící podnikají především v IT a zemědělství. Mezi finalisty v Jihočeském kraji se vždycky objeví alespoň jedna firma nebo živnostník, kteří pracují se dřevem.

Třetinovému podílu průmyslu na HDP České republiky odpovídá i zastoupení strojírenských firem, jako jsou například výrobce ocelových profilů Kovostroj Bohemia či Strojína Oslavany, která dodává tlumiče pro podvozky kolejových vozidel. Klíčový význam automotive v české ekonomice potvrzují v soutěži zlínská firma Lakovna Hajdík nebo lanškrounský Fortell, který vyrábí vstřikované plastové a lisované kovové díly. Obě firmy jdou naproti i trendu robotizované výroby.

Do soutěže Hospodářských novin se mohou přihlásit firmy s obratem maximálně 1,5 miliardy korun. Nejčastěji se ale hlásí firmy menší, jejichž obraty se pohybují v řádu stamilionů. Asi třetina přihlášených připadá na rodinné firmy, které jsou jedním ze symbolů svobodného podnikání v Česku. "Každý rok se snažíme nacházet zajímavé podnikatelské příběhy, proto rodinné firmy patří k důležitým pilířům soutěže," uvedl Petr Lutonský.

Výsledkům soutěže se věnuje v příloze i čtvrteční digitální a tištěné vydání Hospodářských novin, které přináší i profily jednotlivých firem a živnostníků.