Bolivijské úřady v úterý zadržely šéfa letecké společnosti LaMia v souvislosti s pádem letounu, při němž minulý týden zahynulo 71 lidí, převážně brazilských fotbalistů. Podle bolivijského generálního prokurátora je podezřelý z porušení bezpečnostních předpisů, informovala agentura Reuters. Bolívie rovněž vyzvala Brazílii k vyhoštění letové dispečerky, která odjela do sousední země ve snaze získat zde azyl.

Za zřícením letadla v Kolumbii byl zřejmě nedostatek paliva, potvrzují i úřady. Pilot hlásil totální výpadek elektroniky - čtěte ZDE

Někdejší generál letectva Gustavo Vargas, který vede bolivijské charterové aerolinky, byl spolu se dvěma zaměstnanci zadržen a předveden k výslechu na prokuraturu ve městě Santa Cruz, odkud minulý týden vzlétl stroj s brazilským fotbalovým týmem Chapecoense směrem do Kolumbie. Podle generálního prokurátora Ramira Guerrera se vyšetřování zaměřuje na možné porušení bezpečnostních pravidel.

"Může se z toho však snadno stát případ zabití," prohlásil Guerrero podle Reuters.

Osudný let odstartoval minulé pondělí s 68 cestujícími a devíti členy posádky přesto, že neměl v nádrži normami požadovanou rezervu paliva, ale pouze množství nutné na odhadovanou dobu letu. Posádku stroje na to upozorňovala i letová dispečerka Celia Castedová, která však bez ohledu na to nechala letoun odstartovat.

Žena s více než dvacetiletou zkušeností v oboru před několika dny údajně v obavách o svou bezpečnost prchla z Bolívie a podle médií se snaží získat azyl od brazilských úřadů. Bolivijský ministr vnitra Carlos Romero prohlásil, že se nelegálně vyhnula hraničním kontrolám ve snaze uniknout spravedlnosti.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Neexistuje argument, který by ospravedlnil žádost o azyl," prohlásil Romero s tím, že by žena hledaná kvůli vyšetřování tak závažného případu měla být brazilskými úřady automaticky vyhoštěna.

Na palubě letounu, který se zřítil krátce před přistáním u kolumbijského města Medellín, byli kromě posádky brazilští fotbalisté, jejich doprovodný tým a novináři, kteří letěli na finále Jihoamerického poháru.

Ze 77 lidí přežilo šest - tři fotbalisté, novinář a dva členové palubního personálu.