Každoročně se v Česku prodá přes milion vánočních stromků. Letošní ceny jsou podobné jako loni, hlásí obchodníci. V nejprodávanějších kategoriích do dvou metrů by měly jedle stát do 850 korun, smrk pichlavý do 600 korun, smrk ztepilý do 500 korun a borovice černá do 500 korun. Vyšší ceny mohou být u stromků, které měří nad dva metry, ceny se mohou lišit podle regionu i kvality stromku. Nejlevněji se dají sehnat za zhruba 300 korun. Vyplývá to z ankety mezi prodejci.

Nejprodávanějším druhem v ČR je podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků jedle, pětina kupujících si pak pořídí smrk pichlavý. "Jako každý rok je velký zájem o jedle a smrky. Jsou oblíbené také proto, že déle vydrží a tolik neopadávají," řekla mluvčí Globusu Pavla Hobíková. To potvrzuje i řetězec Tesco, podle kterého si vybírá jedli skoro polovina zákazníků. "Na druhém místě v oblíbenosti pak je smrk pichlavý, ten volí zhruba třetina kupujících," uvedl mluvčí řetězce Václav Koukolíček.

Většina obchodníků zahájila prodej na začátku prosince, počítají s obchody až do Štědrého dne.

Cena je u mnoha obchodníků odstupňovaná podle výšky stromku, někteří používají jednotnou sazbu. Například u obchodů IKEA mají pouze jedle. "Cena je jednotná 499 korun za stromeček bez ohledu na výšku. V nabídce jsou stromky ve výšce zhruba od 170 do 200 cm, ale vzhledem k jednotné ceně zákazníci vybírají spíš podle tvaru stromečku než podle výšky," sdělila mluvčí řetězce Zdenka Pecková. IKEA je bude nabízet do vyprodání zásob, loni jich v ČR prodala přes 39 000.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Čeští pěstitelé v posledních letech upozorňují na dovozové vánoční stromy z Dánska a Polska. "Jedná se o nepříliš kvalitní stromky, které některé velké firmy používají jako marketingový tah pro přilákání do svých prodejen," prohlašuje sdružení.

Vánoční stromky se ze semene pěstují dva až čtyři roky ve školkách, potom se přesadí na speciální plantáže. Do výšky 180 cm vyroste jedle kavkazská za deset až 15 let, smrk ztepilý za devět až deset let, smrku pichlavému to může trvat i 13 let, borovici do devíti roků.