Zástupci Hospodářské komory jsou rozčarováni z posledních kroků vlády před zavedením elektronické evidence tržeb (EET). Největším problémem je nejistota, řekl ve středu novinářům prezident komory Vladimír Dlouhý. I tak zástupci podnikatelů EET nadále podporují především z důvodu, že podle nich může narovnat konkurenční prostředí v tuzemské ekonomice.

Problém vidí Dlouhý ve vydání metodiky až ke konci prosince, navíc je v ní řada nejasností. Stát by se měl podle něj i kvůli EET odhodlat k razantnímu plošnému snížení daní a odvodového zatížení práce. "Když stát na jedné straně zavádí nějakou regulaci nebo povinnost pro podnikatele, měl by jim na druhé straně ulevit. Česká republika má jedno z nejvyšších zdanění práce v Evropě, nabízí se proto, abychom otevřeli seriózní diskusi o snížení zdanění práce," uvedl Dlouhý.

Podporu plošnému zavedení EET vyjádřila i prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková. Podmínky placení daní by se podle ní měly vztahovat na všechny. Pozměňovací návrhy z poslední doby jsou podle Novákové důkazem politických tlaků před blížícími se volbami. "Nový návrh ministra Andreje Babiše, aby byla stanovena maximální hranice tržeb 250 tisíc korun, která umožňuje požádat o vyjmutí z povinnosti evidovat, je pro poctivé podnikatele neakceptovatelný," říká Nováková. 

Již vyjmutí stánkového prodeje z EET je podle ní vytvořením podmínek pro únik do šedé ekonomiky. "Té je nejvíce ve stavebnictví. Chtěli bychom, aby každý instalatér, ale i lékař nebo notář měl EET, není to nic složitého," podotkla. Elektronická evidence tržeb by měla být podle Novákové prvním krokem k digitalizaci ekonomického života v Česku.

Zákon o evidenci tržeb, jejíž zavedení patří mezi stěžejní projekty současné vládní koalice, vstoupí v účinnost ve čtvrtek. Zhruba 40 tisíc podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách má začít elektronicky evidovat tržby. Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření ostře kritizuje a tvrdí, že EET zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V posledních dnech ale kolem evidence tržeb propukla roztržka mezi ČSSD a ANO, když ministr financí Andrej Babiš přišel s návrhem na změny. Podle nich by z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 tisíc korun, a také platby kartou prostřednictvím internetu v e-shopech.

Další změny navrhli i lidovci, kteří chtějí, aby z EET byli vyňati všichni plátci paušální daně, prodejci na farmářských trzích a "ti, kteří si pouze přivydělávají". Systém by se podle nich měl vztahovat jen na poplatníky s obratem nad 414 tisíc korun.