V Řecku stávkují na protest proti penzijním a dalším ekonomickým reformám zaměstnanci veřejného sektoru. Odděleně od nich vyhlásili jednodenní stávku také zaměstnanci přístavů.

Protest zaměstnanců veřejného sektoru vyhlásil odborový svaz ABEDY a k výzvě se podle agentury Reuters připojili lékaři, učitelé i úředníci městských správ. "Dělníci a chudí jsou vždy ti, kdo za krizi platí," uvedl v prohlášení ABEDY. Počítá se s tím, že později se v centru Atén shromáždí stávkující zaměstnanci a důchodci.

Mnoha lidem se za sedmileté ekonomická krize, s níž se Řecko potýká, značně snížila mzda. Odbory pořádají stávky pravidelně, ale podle Reuters je v minulých letech účast na nich malá.

Čtvrteční protest svolaný svazem ABEDY má být předehrou ke generální stávce, kterou svolal další odborový svaz GSEE na 8. prosince.

Atény sice získaly záchranné úvěry, ale musely kvůli nim přikročit k nepopulárním reformám. Odborové svazy jsou dlouhodobě proti prodeji podniků a kritizovaly i prodej podílu energetické společnosti PPC. Její akcionáři se mají ve čtvrtek sejít a schválit prodej 24procentního podílu operátora elektrické sítě ADMIE čínskému státnímu podniku, což je klíčový privatizační krok v rámci dohody o další pomoci Řecku.

Rozhovory mezi Aténami a věřiteli jsou nyní pozastaveny, protože Řecko považuje požadavky věřitelů za příliš tvrdé a vedoucí zemi k "sociální katastrofě". Řecko ale chce neshody s poskytovali půjček z eurozóny a Mezinárodního měnového fondu vyřešit do začátku prosince.

Řecko dosáhlo v rámci Evropského stabilizačního mechanismu (EMS) zatím na dvě splátky úvěrové pomoci. Loni se zadlužená země dohodla s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by měla v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (zhruba 2,3 bilionu korun). Po započítání dosavadních plateb dosáhne poskytnutá finanční pomoc z programu EMS 31,7 miliardy eur (858 miliard korun).