Tereza Dřímalová studuje dvě vysoké školy, pomáhá v rodinné firmě a už téměř rok rozjíždí vlastní start-up. A to jí koncem listopadu bude teprve 23 let.

Její zařízení AquaQube, které vyvinula spolu se svým otcem, profesorem Jiřím Dřímalem, je přitom možné označit za revoluční. Jde o čističku do domácnosti, která umí během 45 vteřin zbavit vodu nebezpečných chemikálií, hormonů, pesticidů, bakterií a dalších škodlivin. A jediné, co k tomu potřebuje, je elektrická zásuvka a zásobník s účinnou látkou. 

Zařízení by pomohlo lidem při podobných kalamitách, jako postihly v posledních dvou letech obyvatele Brna a pražských Dejvic. V obou případech byly tamní rozvody pitné vody kontaminovány nebezpečnými bakteriemi.

"Existuje několik různých technologií, jež umí vyčistit vodu podobně účinně jako AquaQube. Potřebují na to ale výrazně více času a stojí více peněz," popisuje sama Dřímalová. "Říkala jsem si, že můžeme vyvinout jednodušší a levnější zařízení".

Využila proto zkušenosti i know-how rodinné firmy Lifetech, jež prodává technologie pro průmyslové čištění vody a kterou v 90. letech založil její otec – uznávaný fyzik a odborník na plazmové, ozonové a UV technologie, o nichž přednáší na univerzitách v Británii nebo Nizozemsku.

Společně během jednoho roku vyvinuli zařízení, které umí vyčistit tekutiny díky pokročilé oxidaci – přímo ve vodě vytvoří oxidační činidla, která způsobí rozklad závadných látek. Podle tvrzení Dřímalové je metoda natolik účinná, že vodu vyčistí dokonce o 10 až 25 procent lépe, než konkurenční domácí přístroje.

V uplynulém týdnu pak na crowdfundingovém portálu Kickstarter Dřímalová zahájila kampaň, v níž chce od lidí vybrat peníze na výrobu prvního tisíce kusů. Cena za jeden AquaQube startuje na 10 tisících korunách.

"Výroba zařízení je poměrně drahá, začátek bychom neufinancovali. Jsme sice v kontaktu s několika potenciálními investory, kteří by nám pomohli, zatím jsme ale crowdfunding vyhodnotili jako nejlepší zdroj kapitálu," pokračuje.

Vyhovuje jí, že lidé, kteří na výrobu AquaQubu přispějí, za své peníze rovnou obdrží hotový výrobek. "Od takových zákazníků pravděpodobněji dostaneme zpětnou vazbu, kterou potřebujeme. Navíc tím investorům ukážeme, že je o náš výrobek zájem. Získáme tím na hodnotě," myslí si Dřímalová s tím, že další kapitál bude její start-up potřebovat na expanzi do zbytku světa.

Prozatím je AquaQube určen do domácností a kanceláří. Proto prý nevadí jeho malá kapacita. Do minimalistického kvádru, který na první pohled připomíná designového kuchyňského robota, se vejde pouze lahev s obsahem tři čtvrtě litru.

Dřímalová se svým šestičlenným týmem už ale pracuje na větší verzi pro hotely a restaurace. Zařízení by se připojilo přímo na potrubí. AquaQube by tak automaticky čistil všechnu vodu, jež by tekla z kohoutku.

V plánu je i rozšíření čističky o fyzický filtr. AquaQube by pak uměl vyčistit i zkalenou nebo bahnitou vodu, díky čemuž by mohl pomoct v oblastech, kde mají o čistou vodu nouzi. Například v řadě afrických zemí.

"Je nám jasné, že nejde o úplně levnou čističku. Proto jsme se zatím zaměřili na vyspělé trhy a na jednotlivé lidi, kteří mají strach pít vodu z kohoutku nebo ze studní, z nichž teče na pohled čistá, ale biologicky závadná voda," vysvětluje mladá podnikatelka.

AquaQube prošel šestiměsíčním akceleračním programem v brněnském inkubátoru Jihomoravské inovační centrum. Ten už do světa vypustil například rychle rostoucího prodejce letenek Kiwi.com nebo vývojáře softwaru pro záchranné složky Gina Software.

AquaQube

Domácí čistička vody AquaQube.  Foto: Tomáš Škoda