Série vrcholných podzimních dražeb začne tuto neděli, kdy síň European Arts posílá pod kladívko kombinovanou techniku Emila Filly z roku 1912 Polopostava ženy. Na tomto díle, mnohokrát vystavovaném a publikovaném v respektované monografii Vojtěcha Lahody, je vidět, jak u Filly pod Picassovým vlivem začal vítězit kubismus nad expresí. Polopostava ženy, vrácená majitelům v restituci, jde do aukce s cenou 6,8 milionu korun. Bude se dražit také jeden z bretaňských Přístavů Jana Zrzavého, éterická krajina Josefa Šímy Bez názvu nebo plátno Alfréda Justitze Dvě ženy před zrcadlem.

"Aukci století" ohlašuje síň Adolf Loos Apartment and Gallery na 26. listopadu. Kromě jiného má v pražském Mánesu zazářit obraz Františka Kupky Série C I. (Protihodnoty) z jeho období "čisté abstrakce" z roku 1935. Obraz, který patří k tomu nejlepšímu z Kupkovy celoživotní tvorby, byl až do malířovy smrti ve sbírce Kupkova prvního zástupce, pařížského galeristy Louise Carrého. V malířově vlasti byl naposledy k vidění na výstavě v Mánesu v roce 1946. Jeho dražba začne na ceně 60 milionů korun.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se