Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) v pátek schválila dohodu o tříletém úvěrovém programu pro Egypt ve výši 12 miliard dolarů (299 miliard korun). Egypt, který zažívá hlubokou hospodářskou krizi, předtím v rámci dohody devalvoval měnu a zcela uvolnil její kurz.

Úvěr má Káhira použít na podporu hospodářského růstu a ekonomických reforem. Program "pomůže Egyptu obnovit makroekonomickou stabilitu a podpořit široce založený růst", uvedl MMF podle agentury Reuters. Podpoří vládní opatření, která napraví vnější nerovnováhy, budou snižovat rozpočtové deficity a státní dluh a budou vytvářet pracovní místa, dodal fond.

Fond už dříve uvedl, že Egypt bezprostředně po schválení programu dostane první část úvěru v sumě 2,75 miliardy dolarů. Egyptská centrální banka v pátek přijetí těchto peněz potvrdila. Další tranše by měly být uvolňovány po celkem pěti plánovaných vyhodnoceních plnění programu.

Egypt před týdnem o 47,7 procenta devalvoval měnu a oznámil, že zavádí režim volně plovoucího kurzu. Kurz libry se po počátečním poklesu ustálil mezi 16 a 17 librami za americký dolar. Egyptská libra byla od března pevně navázána na americkou měnu v kurzu 8,8 libry za dolar. Nedostatek dolarů v Egyptě ale v posledních měsících zvýšil tlak na oslabení měny.

Devalvace vyvolává růst cen a zvyšuje tlak na vládu prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Egyptská ekonomika se potýká s nejhorší hospodářskou krizí za několik desetiletí a prezident řekl, že není jiné cesty z krize, než že Egypťané vydrží reformy a budou trpěliví.

Egypt také bude muset v rámci dohody s MMF snížit nebo zrušit státní dotace na pohonné hmoty. Vláda již snížila dotace na elektřinu pro domácnosti a zvýšila ceny cukru o 40 procent.

Egyptská ekonomika má potíže od sesazení dlouholetého autokratického prezidenta Husního Mubáraka v roce 2011. Egypt bojuje s vysokou inflací, nedostatkem devizových rezerv, ale také s ochabujícím turistickým ruchem a nízkými investicemi, což zasahuje firmy i celkovou životní úroveň obyvatelstva. Velký vliv na hospodářskou situaci má i politická nejistota a násilnosti v této severoafrické zemi.

Egypt se s žádostí o pomoc na MMF obrátil, když vyčerpal finanční pomoc od bohatých ropných států v Perském zálivu, které v posledních měsících trápil pokles světových cen ropy. O finanční podporu Káhira fond oficiálně požádala loni v červenci.