Meziroční inflace v Česku v říjnu zrychlila tempo na 0,8 procenta ze zářijových 0,5 procenta. Takto rychle spotřebitelské ceny rostly naposledy loni v červnu. Stojí za tím zejména vývoj cen pohonných hmot, které v říjnu u čerpacích stanic zlevnily méně než v září. Proti září spotřebitelské ceny stouply o 0,3 procenta, když v září klesaly. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad. Analytici očekávali, že meziroční inflace vzroste mírněji na 0,6 procenta.

Pohonné hmoty v říjnu meziročně zlevnily o 3,2 procenta po zářijovém poklesu cen o víc než sedm procent. Zrychlil se růst cen obuvi a z poklesu k růstu přešly ceny oděvů. Téměř o pět procent zdražily lihoviny a pivo, ceny tabákových výrobků se proti loňskému říjnu zvýšily o 6,2 procenta.

Meziročně v říjnu stouply také ceny nájemného, energií a vody. Více než loni lidé platili za lázeňské pobyty, rekreace a kulturu, ubytování a stravování. Vzrostly ceny pojištění a finančních služeb. Naopak dál zlevňovaly některé potraviny a nealkoholické nápoje, nižší než loni byly v říjnu také ceny zemního plynu.

Říjnový meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,3 procenta následoval po zářijovém poklesu o 0,2 procenta. Vliv mělo zejména sezonní zdražení oděvů a obuvi. Proti září stouply ceny pohonných hmot, vína, výrobků pro osobní péči, stravování a některých mléčných výrobků. Další potraviny a nealkoholické nápoje naopak zlevnily.

Meziročně ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 procenta a ceny služeb o 1,6 procenta. Proti září se ceny zboží úhrnem zvýšily o 0,3 procenta a ceny služeb o 0,2 procenta.

Vývoj inflace (procenta)
Komentář: Modrá křivka vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny daného měsíce ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. Červená křivka pak vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny sledovaného měsíce proti předchozímu měsíci. Zdroj: ČSÚ