Panické prodeje akcií v Evropě a Asii, které byly bezprostřední reakcí na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, vystřídalo uklidnění. Po otevření amerického trhu se akciové indexy pohybovaly kolem nuly nebo mírně v plusu. Některá odvětví, například banky, farmaceutické a zbrojařské firmy, zvolení republikánského kandidáta do Bílého domu dokonce vítají. Dolar sice nejdříve prudce oslabil vůči euru, přes den ale ztráty umazal a dokonce začal posilovat.

Hlavní americké indexy, jako S&P a Dow, byly na vyšších hodnotách, než při včerejším závěru. S&P 500 byl necelou hodinu po zahájení obchodování vyšší o 0,1 procenta a Dow 30 byl výš o třetinu procenta. Index Nasdaq, kterému dominují technologické firmy, oslabil o jednu desetinu procenta.  

"Je několik trhů, které budou z Trumpova vítězství profitovat, jako například farmaceutický sektor. Hillary Clintonová ho chtěla přísněji regulovat, zatímco Trump byl proti," říká John Moore z Berkeley Capital. Clintonová slibovala udržet na uzdě ceny léků, což se investorům s nástupem Trumpa teď zdá méně pravděpodobné.

Ještě před zahájením obchodování ve Spojených státech ale stačily oslabit trhy v Evropě a Asii, i kontrakty na budoucí hodnoty amerických indexů, takzvané futures. Futures na S&P 500 na burze v Chicagu spadly po oznámení výsledku voleb dokonce o pět procent - tedy maximální limit, po které by následovalo omezení obchodování. K těmto omezením naposledy došlo v reakci na hlasovaní o brexitu ve Velké Británii.

Výrobci léčiv jako Hikma, Shire, Astrazeneca nebo GlaxoSmithKline získávali v průběhu středečního obchodování na evropských burzách, zejména v Londýně, od dvou do osmi procent. Všechny tyto farmaceutické společnosti přitom v uplynulém měsíci výrazně ztrácely především kvůli obavám, že se prezidentkou stane Clintonová.

Euro vůči dolaru posilovalo, o zisky ale záhy přišlo a dolar začal posilovat
unnamed
Komentář: Euro své zisky vůči dolaru odpoledne umazalo. Zdroj: Reuters

Na výhru Trumpa reagovala pozitivně i společnost CRH, která se zabývá výrobou konstrukcí a kromě Spojených států působí v dalších 30 zemích. V očekávání rostoucích vládních výdajů na infrastrukturu vrostly akcie CRH až o téměř osm procent. Podobně se daří i konkurenční firmě Ashtead. Akcie stoupají rovněž zbrojařské firmě BAE Systems. Ta si si připsala více než šest procent. Jde o reakci na fakt, že se evropské země po zvolení Trumpa již nemohou na NATO spolehnout tak jako dříve a nastalá situace by mohla vést ke zvýšenému geopolitickému napětí.

Rostly také akcie bank, například Bank of America. Investoři vsadili na to, že Trump prosadí pro finanční domy mírnější regulaci.

Propad naopak potkal akcie automobilek, které v posledních letech investovaly do továren v Mexiku a Trumpovy postoje vůči této zemi jim mohou zkomplikovat přístup na americký trh. Akcie Nissanu, Hondy a Mazdy odepsaly v úterý od šesti do osmi procent. Nissan je největším prodejcem aut v Mexiku, kde má čtvrtinový podíl na trhu a jeho problémy by mohly negativně dopadnout na celou japonskou ekonomiku.

Více než dvě procenta ztratil i Ford, který v září oznámil, že hodlá přesunout výrobu malých aut právě do Mexika. Trump poté v první prezidentské debatě automobilce pohrozil, že pokud se tak stane, uvalí na každé auto vyrobené v Mexiku clo ve výši 35 procent. Zástupci automobilového průmyslu se bojí, že by se toto opatření netýkalo jen Fordu, ale dopadlo by i na ostatní výrobce. "Takové opatření by zřejmě oslabilo ziskovost automobilek již v krátkém období," uvedl ekonom Michiganské univerzity Donald Grimes.

Další možná Trumpova politika, zaměřená na nelegální přistěhovalce v USA, by zase mohla poškodit americké firmy v oblasti zemědělství, stavebnictví a hoteliérství. Ty totiž ve Spojených státech stále tvoří část pracovní síly.

Divoká karta pro Wall Street

"Pro Wall Street, kde nesnášejí nepředvídatelnost, znamená Trump absolutní divokou kartu," napsala v komentáři k výsledku voleb agentura Bloomberg.

Nejistota ekonomických plánů nové administrativy může podle analytiků také odradit americkou centrální banku Fed od zvýšení úrokových sazeb, které se obecně čekalo už v prosinci.

Už před volbami poukazovali analytici a komentátoři na riziko, že by případné vítězství miliardáře Trumpa by mohlo ukončit jedno z nejdéle trvajících období růstů akciových trhů vůbec. Většina průzkumů veřejného mínění dávala Clintonové větší šanci na vítězství. David Kostin, akciové stratég investiční banky Goldman Sachs přesto předpokládá "omezený" dopad Trumpova úspechu na akciový trh. "Americka ekonomika roste už sedm let a tempo růstu je stále potlačené. Očekáváme, že americký akciový trh pujde zvolna nahoru i během dalších let, v souladu s tím jak porostou výsledky firem," řekl Kostin pro agenturu Bloomberg.

Mexické peso vůči dolaru silně ztrácí
unnamed
Komentář: Mexické peso v okamžiku, kdy se misky vah převážily na Trumpovu stranu, nevídaně propadlo. Během několika hodin přišlo k dolaru o 14 procent hodnoty, a i když následně část ztrát smazalo, je jednodenní pokles zhruba o 10 procent (vůči dolaru, který také poklesl) nevídaný. Zdroj dat: Reuters

Klíčový evropský index Stoxx Europe 600, který se po oznámení výsledků propadl až o 2,4 procent, se obchodoval odpoledne se ziskem 0,8 procent. Také akciové indexy v Německu a ve Francii zpočátku klesly a pak se zotavily.

Akcie také původně oslabily na takzvaných mladých trzích, kam patří i trh český. MSCI Emerging Markets Index zaznamenal pokles dvou procent a ocitl se na nejnižší úrovni za dva měsíce. Pražský index PX, který dopoledne ztrácel 0,4 procenta, nakonec zavřel téměř beze změny.

V Rusku se klíčový index Micex naopak zvýšil o 1,9 procenta, na základě spekulací, že Trump coby prezident zlepší vztahy s Ruskem a pomůže ukončit sankce, zavedené kvůli ruské invazi na Krymu.

Trump během kampaně hrozil ukončením dohody o volném obchodu s Mexikem, známém pod zkratkou NAFTA. Také řekl, že by příjmy z daní mexických pracovníků ve Spojených státech měly být použity na stavbu zdi mezi oběma zeměmi. Mexické peso ve středu ztrácelo až 13 procent, což je největší denní změna za dvě desetiletí.

"Hodně Trumpovy negativní geopolitické rétoriky se soustředilo na Mexiko, na obchod s Mexikem a na ukončení dohody NAFTA. Takže peso se prostě stalo přirozeným barometrem těchto voleb," řekl ve svém komentáři měnový stratég Deutsche Bank Gautam Kalani. "Co se bude dít teď je jedna velká neznámá."

Také Mark Haefele, investiční manažer ve švýcarské bance UBS, vidí podobně jako stratégové v Goldma Sachs střednědobý výhled pro akciové trhy, konkrétně ten americký, příznivě. Fundamenty, tedy vývoj hospodaření firem, podle jeho názoru nakonec převáží nad politickou nejistotou. "Některá odvětví, jako jsou finanční služby a energie, mohou profitovat z menší regulace, a obrannému průmyslu může prospět Trumpova rozpočtová politika," uvedl Haefele.

Někteří investoři i analytici vyjadřovali naději, že část Trumpových ekonomických návrhů, které zaznívaly při prezidentské kampaní, byly jen součásti předvolebního boje a že se nakonec změní pod tlakem reálné politiky. "Většina Trumpových plánů je v nejlepším nedomyšlená, v nejhorším nebezpečná. Ač pro to mnoho důvodů nemáme, doufejme, že nový prezident v Bílém domě dospěje," řekl Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq v Praze.

Zlato výrazně podražuje
unnamed
Komentář: Zlatá horečka. Přeliv peněz do aktiv odolnějších vůči riziku vyhnal vzhůru i cenu zlata. Mezi jednou hodinou v noci a pátou hodinou ranní (středoevropského času), kde Trumpovy šance na Bílý dům dál a dál rostly, jedna unce zlata zdražila o 67 dolarů. Ranní obchodování je pak ve znamení částečného uklidnění. Zdroj: Reuters