Zástupci řecké a turecké části Kypru zahájili v pondělí ve švýcarském letovisku Mont Pèlerin jednání o sjednocení ostrova rozděleného od roku 1974. Rozhovory budou trvat do pátku. Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je řešení letitého konfliktu na dosah ruky, informovaly světové agentury.

Generální tajemník OSN v pondělí přicestoval do Švýcarska, aby podpořil jednání mezi kyperským prezidentem Nikosem Anastasiadisem zastupujícím řeckou většinu a severokyperským vůdcem Mustafou Akincim, který zastupuje menšinové Turky.

"Oba lídři dospěli ke zlomovému bodu rozhovorů," uvedl Pan Ki-mun a vyzval, aby Anastasiadis a Akinci ze současných rozhovorů vytěžili co nejvíce.

"Řešení je na dosah ruky," apeloval.

Klíčovou otázkou aktuálních rozhovorů je návrat majetku řeckým obyvatelům, který zabrali na severní části ostrova Turci.

Pokud švýcarské rozhovory dopadnou dobře, měla by se následně konat mezinárodní konference za účasti Řecka, Turecka a Británie.

Tyto tři země jsou od nezávislosti Kypru v roce 1960 podle ústavy garančními mocnostmi. Zástupci severní části ostrova požadují, aby Turecko i nadále zůstalo garantem. Řečtí Kypřané ale namítají, že členská země EU žádné garanční mocnosti již nepotřebuje.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Na konci jednání by měl vzniknout federální stát dvou rovnoprávných entit.

Výsledky rozhovorů budou muset v obou částech ostrova schválit ještě lidé v referendu.

Kypr je rozdělený na řeckou a tureckou část od roku 1974, kdy se kyperští řečtí nacionalisté pokusili o vojenský převrat, jehož cílem bylo připojení ostrova k Řecku. Turecko následně okupovalo severní část středomořského ostrova a turečtí Kypřané vyhlásili Severokyperskou tureckou republiku, kterou však uznává pouze Ankara. Na jejím území je nyní asi 35 tisíc tureckých vojáků. Jižní část ostrova je od roku 2004 členem EU.

Právě případného členství turecké části ostrova v EU po sjednocení se podle agentury DPA obává řada evropských diplomatů. Vliv na rozhodování v Bruselu by tak totiž podle mnohých mohla prostřednictvím turecké části Kypru získat Ankara.