České restaurace na schválení protikuřáckého zákona nečinně nečekají. V celé republice roste počet nekuřáckých restaurací už delší dobu. Nově otevřené podniky už jsou prakticky všechny nekuřácké a starší zařízení na novou vlnu postupně nasedají. A zkušenosti? Na nedostatek zákazníků si rozhodně nestěžují, často se pouze změnila jejich struktura.

V samotné Praze nekuřáckých restaurací v posledních letech znatelně přibývá. Trend nekouření v restauracích a dalších gastronomických zařízeních se však netýká jen hlavního města, ale i dalších krajů. Připravovaný zákaz kouření to jen urychlí, řekl prezident Asociace hotelů a restaurací (AHR) Václav Stárek. Negativní vliv ale bude mít na podniky, kde jídlo není prvořadé, jako jsou bary nebo pivnice.

V celé zemi je v současnosti podle AHR nadpoloviční většina podniků zaměřujících se na gastronomii vůči nekuřákům vstřícná. "Podle našich údajů už je minimálně 60 procent restaurací buď nekuřáckých, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky. Ty nové, které vznikají, už jsou vesměs všechny nekuřácké," uvedl Stárek.

V Praze je poměr kuřáckých a nekuřáckých restaurací ještě více vychýlen ve prospěch nekuřáckých. Internetový rezervační systém Restu například v současnosti nabízí rezervaci ve 200 kuřáckých restauracích, čistě nekuřáckých je přitom v nabídce více než pětkrát tolik a přes 2 tisíce restaurací má oba prostory stavebně oddělené.

Podle Restu je navíc i v posledních letech znát úbytek rezervací do kuřáckých restaurací. Ještě v roce 2014 si stůl v kuřácké části vybíralo 20 procent hostů, v roce 2015 v průměru kolem 14 procent. Letos tohle číslo osciluje kolem osmi až devíti procent z celkového počtu rezervací, uvedla společnost s odkazem na průzkum z letošního května.

Přestože zákaz kouření poškodí podle Stárka zejména malé venkovské hospody, i v hlavním městě existuje řada podniků, které se obávají, že na něj doplatí. Jedním z nich je například Karlínská pivnice, která přes obědy funguje jako nekuřácká, ale od 14 hodin umožňuje hostům v prostorách kouřit.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Jsme pivnice, je to o pivečku, přičemž 90 procent naší klientely tady kouří," řekl manažer podniku Tomáš Graf. Pokud by zákazníci přišli o možnost kouřit, velkou část z nich to odradí. Řešením totiž není ani možnost, že by se zapálenou cigaretou chodili před hospodu. Už v současnosti nemá totiž podnik příliš dobré vztahy se sousedy. Pokud by se hosté zdržovali přede dveřmi, počet stížností by se výrazně zvýšil, dodal Graf.

Z pohledu jednotlivých krajů však hostinští přechod na nekuřácké restaurace převážně kvitují. Zákazníci jim neubývají, často se jen změní jejich struktura. Například v Jihomoravském kraji restauracím po omezení kouření tržby dokonce vzrostly. Stejnou zkušenost mají v Moravskoslezském i Plzeňském kraji. V Plzni se jen změnila struktura návštěvníků, zatvrzelé kuřáky nahradily ženy a rodiny s dětmi. Jediným krajem, kde panuje výraznější strach ze zákazu kouření, je Ústecký. Nekuřácké restaurace zde přibývají pomalu.

Takzvaným protikuřáckým zákonem se budou poslanci zabývat příští týden v rámci druhého čtení. Předloha, která počítá se striktním zákazem, už ale dostala řadu pozměňovacích návrhů, které by umožnily z nařízení například vyjmout malé provozovny nebo zavést kuřárny bez obsluhy ve větších restauracích.