Ve svém podnikání si Ivo Gondek, majitel ostravské cukrářské firmy Ollies s ročním obratem přes 70 milionů korun, dokáže představit cokoli. Ostatně − bez obalu přiznává, že právě cukrářství je jeho osmnáctým podnikem, předtím byl totiž sedmnáctkrát neúspěšný, a to bylo portfolio jeho firem skutečně široké: provozoval dvě různá koupaliště, dovážel z Indie bavlnu a vozil tam kovové přezky a knoflíky, měl velkoobchod s cigaretami nebo prodával vysavače…

Jedno si ale Ivo Gondek dlouho představit neuměl: že bude mít rodinnou firmu a že ji bude jednou předávat svým dětem. "Syn už při studiích podnikal v realitách a řekl bych, že to, jak jsme se s manželkou pachtili s dorty a rozváželi je po kraji, mu rozhodně nepřipadalo sexy. Ani dcera dlouho nejevila zájem," říká Gondek, který byl jedním z řečníků na konferenci Jak přežít spory uvnitř rodiny, kterou v Ostravě 19. října pořádal mediální dům Economia společně s partnery akce − společností KPMG Česká republika a J&T Family Office.

"Syn záhy zjistil, že zatímco při prodeji nemovitostí se na něj klienti často dívají jako na člověka, který chce hlavně provizi, když někam doveze dorty, zvou ho zákazníci na kafe a těší se na něj," vypráví Ivo Gondek. Dcera studovala, ale časem přišla na to, že by chtěla rozvíjet podnikání rodičů. Dnes má syn na starosti obchod a dcera výrobu, rodiče už mají na chod firmy minimální vliv. "Stáhli jsme se do pozadí, fungujeme jako jakási dozorčí rada," říká Gondek. Připouští, že občas, především v začátcích, některá rozhodnutí dětí trpěl se skřípěním zubů, ale nezasahoval. "Bylo to rozumné, oni sami pak poznali, že udělali chybu, a poučili se."

Na předání neexistuje mustr

Gondek připouští, že předání firmy dětem probíhalo samovolně a zcela přirozeně, bez konfliktů. Avšak většina z několika desítek účastníků konference se shodla, že sporům v rodinné firmě se nelze vyhnout. U čtyř stolů se v panelových debatách sešli podnikatelé, kteří už mají předání firmy za sebou, ti, které to teprve čeká, nebo takoví, kteří firmu převzali a už plánují, jak ji co nejlépe předat zase svým následovníkům.

"Na to, jak předat dobře rodinnou firmu, neexistuje žádný mustr. Firmu přece dělají lidé a ti jsou různí. Stejně tak existuje řada různých přístupů, které někde mohou fungovat, a jinde ne," popsal své zkušenosti Jiří Šťáva, jednatel firmy Mostárna Lískovec.

"Začátky období, kdy jsem zjistil, že musím delegovat určité pravomoci, nebyly lehké. Bojoval jsem třeba už jen s tím, že někomu musím svěřit peníze," vzpomíná Stanislav Hanák mladší, majitel a ředitel rodinné firmy Hanák nábytek. "Jenže pokud chcete skutečně rozvíjet, pak se musíte naučit některé věci delegovat, jinak se zblázníte. Takže teď je to u nás ve firmě tak, že o peníze se starají ženské, já řídím výrobu a funguje to. Ovšem až budu předávat firmu, nemusí to nutně být někomu, kdo se jmenuje Hanák."

Jak přežít spory uvnitř rodinných firem

Mediální dům Economia uspořádal již páté setkání rodinných firem, tentokrát v Ostravě. Šéfredaktor Hospodářských novin Martin Jašminský představuje odborníky partnerských firem. Zleva Blanka Dvořáková, partnerka KPMG ČR, Gabriela Lachoutová, šéfka J&T Family Office, Milan Bláha, partner odpovědný za služby pro rodinné firmy KPMG ČR, a Ondřej Popelka, zástupce ředitele J&T Family Office.

Libor Suchánek, majitel společnosti Sulko, řekl, že úplně nejtěžší při předávání rodinné firmy je snížit určité napětí, jež zákonitě mezi zakladatelem, který firmu vybudoval a záleží mu na ní, a pokračovatelem tradice musí nastat. "Nelze říct: Tady to máš a dělej si, co chceš. Je třeba snížit napětí, udělat první krok, říct, že jsme se dohodli a teď jdeme dál," tvrdí Suchánek.

Oprostit se od emocí a vztahů

Ondřej Popelka, zástupce ředitele a člen představenstva J&T Family Office, na konferenci upozornil, že více než jinde je složité uplatňovat při řešení rodinných sporů poučky. "Ono se lehce radí, co by mohlo fungovat, ale hůře se to provádí. Nicméně opravdu funguje, když se zakladatel firmy dokáže podívat na lidi, kterým firmu předává, jako na cizí. Je potřeba se oprostit od emocí a vztahů a zeptat se sám sebe: Jsou to skutečně odborníci? Pokud si nejsme jistí, pak je dobré najmout si na posouzení profesionály," řekl Popelka.

Právě potřeba najít někoho, kdo umí vstoupit do rodinného sporu a pomůže jej vyřešit, zaznívala v debatách majitelů rodinných firem velmi často. Vhodný mediátor, právník či profesionální správce rodinného majetku totiž dokáže na problém pohlížet bez emocí a stále častěji v rodinných firmách pomáhá jejich potíže vyřešit.

Konference Rodinné firmy: Jak přežít spory uvnitř rodiny

Konference Rodinné firmy: Jak přežít spory uvnitř rodiny