Syrská vláda otevřela humanitární koridor, kterým mohou povstalci a civilisté opouštět obléhané oblasti na východě Aleppa. Informovala o tom agentura AP.

Místní obyvatelé se ale nechali slyšet, že mnoho z nich nemá v plánu odejít, protože neexistují žádné záruky, že evakuovaní nebudou zadrženi vládními silami.

Moskva již oznámila, že islamisté z radikální organizace Fronta dobytí Sýrie, dříve známé jako an-Nusra, odmítají město opustit. V oblasti v pátek platí humanitární příměří.

OSN zároveň uvedla, že ačkoli platí příměří, zatím z města nemohla začít evakuovat zraněné. Nemá totiž dostatečné bezpečnostní záruky od obou stran konfliktu.

Televizní stanice Majádín vysílala přímý přenos z klíčové silnice Castello. Na záběrech byly vidět buldozery, které komunikaci zpřístupnily, a následně autobusy a sanitky připravené pro evakuované.

Přestávku v bojích v Aleppu oznámilo Rusko. Cílem je umožnit evakuaci civilistů a bojovníků, včetně těch zraněných. Rebelové nabídku odmítli.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že hrozí, že radikály z někdejší fronty an-Nusra se může Západ pokusit využít k sesazení syrského prezidenta Bašára Asada.

O humanitární pauze informovala již ve čtvrtek OSN. Podle ní Moskva souhlasila s tím, že v oblasti bude panovat příměří od čtvrtka po čtyři nadcházející dny vždy 11 hodin denně. Ruský prezident Vladimir Putin ale následně hovořil jen o prodloužení klidu zbraní na 24 hodin, což znamená do pátečního večera či noci.

Lavrov v pátek podle AP řekl, že Rusko chce s dočasným pozastavením bombardování města pokračovat, pokud se útoku zdrží i povstalci.

OSN uvedla, že čtyřdenní pauzy v bojích chce využít k evakuaci stovek nemocných a zraněných. Zároveň by ráda doručila do obléhané oblasti jídlo a léky, řekl Jens Laerke z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA).

Syrský zástupce při OSN v Ženevě Husám Alá agentuře Reuters řekl, že vláda v Damašku dala OSN povolení k lékařským evakuacím již před dvěma dny. Kabinet v této souvislosti připravil v oblasti autobusy a sanitky, nicméně evakuace se neuskutečňují, protože "teroristé" humanitární koridory ostřelují, dodal Alá.

Syrská vláda označuje za teroristy všechny, kteří bojují proti prezidentu Asadovi.

Komisař OSN: Bombardování Aleppa je válečný zločin

Obléhání a bombardování východní části Aleppa v pátek označil vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Husajn za "zločiny historických rozměrů".

V souvislosti s obrovským množstvím civilních obětí se podle něj může hovořit o válečných zločinech, informovala agentura Reuters.

Husajn znovu vybídl světové velmoci, aby se nenechaly ovlivnit vzájemnými rozdílnými postoji. Naopak by se podle něj měly společně postarat o to, aby se situací v Sýrii začal zabývat žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC). Situaci v Aleppu nazval Husajn "jatky".

Jak uvedl šéf vyšetřovatelů OSN Paulo Pinheiro, jeho tým bude nadále dokumentovat válečné zločiny v Aleppu. V této souvislosti vyzval vládu syrského prezidenta Bašára Asada, aby poskytla veškeré informace o porušování lidských práv.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Zajd Husajn svou řeč přednesl prostřednictvím videokonference uspořádané pro členy Rady OSN pro lidská práva.

"Kolektivní selhání mezinárodního společenství, pokud jde o ochranu civilistů a zastavení tohoto krveprolití (v Aleppu), by mělo znepokojovat každého z nás," uvedl.

Očekává se, že rada bude později hlasovat o rezoluci, která vyzve ke zvýšenému monitorování zločinů v Aleppu.

Rusko si kvůli náletu na Aleppo povolalo belgického velvyslance

Kvůli náletu, při kterém tento týden u Aleppa zahynulo šest civilistů, si Rusko v pátek povolalo belgického velvyslance v zemi. Informovala o tom agentura TASS. Moskva odpovědnost za nálet připisuje Belgii, která nařčení odmítá.

"Při diskusi náměstek ruského ministra zahraničí Vladimir Titov konstatoval, že Moskva je zmatená tím, že belgické letecké síly neustále odmítají odpovědnost za útok na předměstí Aleppa z 18. října, který si vyžádal životy civilistů," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Titov podle ministerstva předložil belgickému velvyslanci důkazy, že za náletem stojí dvojice belgických letounů F-16. Belgické ministerstvo obrany ve čtvrtek označilo ruské důkazy za vykonstruované a vyzvalo Moskvu, aby svá nařčení oficiálně stáhla.

Reuters poznamenal, že Rusko na obvinění trvá a že incident označuje jako příklad dvojích standardů Západu, pokud jde o kritiku náletů, při nichž zahynou civilisté.

Západ i syrští povstalci opakovaně vznášejí proti Rusku nařčení, že při náletech ruských bombardérů běžně umírá civilní obyvatelstvo.

Boje o Aleppo byly obnoveny v září po přerušení předchozího příměří a podle ochránců lidských práv si vyžádaly stovky mrtvých.

Dohodě o ukončení bojů brání kromě jiného neshody mezi Ruskem a USA, které podporují opačné strany konfliktu a neshodují se v otázce oprávněné opozice a teroristů.