Mladé softwarové firmy nebo e-shopy ze střední a jihovýchodní Evropy zažívají v posledních letech raketový růst. Padesátka nejúspěšnějších technologických společností regionu loni ve čtyřletém srovnání rostla v průměru o 500 procent, letos už to bylo dvakrát tolik. Potvrzuje to žebříček Technology Fast 50 sestavený auditorskou firmou Deloitte na základě obchodních informací z 11 zemí střední a jihovýchodní Evropy včetně Česka. To bylo zastoupeno sedmi podniky.  

Tři české firmy v top desítce

Na dvě nejvyšší příčky letos dosáhly polské IT firmy Codewise a CodiLime. Nejúspěšnější společností z Česka byl třetí DataSpring. Ten se zabývá byznysem s datacentry a spadá do skupiny KKCG Karla Komárka.

Podle žebříčku, který sleduje růst tržeb vybraných technologických firem za poslední čtyři roky, DataSpring narostl od roku 2012 více než třicetinásobně. Loni měl IT podnik tržby přesahující 66 milionů korun.

"Pro tento rok přitom počítáme s trojnásobným meziročním růstem,"uvádí ICT ředitel KKCG Martin Chládek, který ve skupině zodpovídá také za DataSpring. Ten spravuje data třeba sesterské Sazce. "IT služby mají ovšem v naší skupině velký potenciál. Do budoucna počítáme s tím, že až 80 procent tržeb DataSpringu bude přicházet od externích zákazníků," říká zástupce firmy, jejímiž klienty jsou třeba Český Aeroholding nebo cestovní kancelář Fischer.

Dalším z českých premiantů žebříčku je e-shop s oblečením Zoot, jehož tržby za čtyři roky vyrostly o 1600 procent na bezmála půl miliardy korun. Ve srovnání padesáti společností regionu česká firma obsadila šesté místo, za což prý vděčí propojení on-line nákupů s kamennými obchody. "Trend propojení on-line světa s tím kamenným funguje v celém světě a nám se podařilo ho přenést do Česka," říká mluvčí Zootu Andrea Burgerová, jejíž společnost letos doufá ve zdvojnásobení svých tržeb, jako se jí to povedlo loni.

Firma už expandovala na Slovensko a do Rumunska a teď chce svou pozici v regionu ještě upevnit. "Na západní trhy se zatím nechystáme. Ve střední a východní Evropě se ale chceme stát lídrem v on-line prodeji módy a expandovat i do dalších zemí regionu,"uzavírá Burgerová, jejíž firma letos rozšíří svůj sortiment třeba o sportovní oděvy značky Under Armour, která zvláště v USA dohání známější Adidas a Nike.

Třetí z úspěšných českých dravců, který se dostal do desítky nejdynamičtějších technologických firem regionu, podniká ve zcela jiném oboru. Softwarová firma Musoft z Prahy vyvíjí počítačové databáze pro řadu kulturních institucí od Národního muzea po Národní památkový úřad. "Pracujeme také pro galerie, kterým evidujeme třeba údaje o jejich depozitářích. Muzeím zase dokážeme namodelovat virtuální prohlídky jejich expozic," říká ředitel firmy Pavel Mlčoch, jehož společnost za čtyři roky vyrostla šestnáctkrát a obsadila tak v žebříčku sedmé místo.

"Chtěli bychom pochopitelně růst i v tomto roce, jsme ale závislí na finančních možnostech našich klientů. A ti své investice zase odvíjejí podle obdržených evropských dotací," vysvětluje šéf Musoftu, který by svou firmu rád dostal kromě Česka a Slovenska také na další evropské trhy.

Technologické firmy letos rostly dvakrát rychleji

Žebříček letos sestavila společnost Deloitte již po sedmnácté a objevily se v něm kromě firem z Visegrádu také podniky z Litvy a balkánských států.

"Celkově v hodnocení přibylo 43 nových firem z 50, což dokazuje dynamiku změn mezi technologickými společnostmi regionu, které rapidně rostou," řekl k výsledkům zástupce pořádajícího Deloitte Martin Tesař, jehož doplnil kolega Jiří Sauer.

"Tempo, kterým dochází ke změnám mezi nejrychleji rostoucími firmami ve střední Evropě, je rychlejší než kdy dříve. Oproti loňskému roku se průměrné tempo růstu zdvojnásobilo,"uvedl Sauer, který připomněl, že v minulých čtyřech letech se firmám zvyšovat své tržby dařilo daleko méně

Výhra dvojice polských firem podle zástupců Deloitte neoslabuje úspěchy českých souputníků. "Polsko má přibližně čtyřnásobný trh oproti Česku. V žebříčku se přitom umístilo celkem sedm českých zástupců, zatímco těch polských bylo jen 17, tedy pouze dvakrát tolik,"říká Sauer, podle něhož české technologické společnosti oproti ostatním firmám regionu dominují zvláště v oblasti zpracování počítačových dat.

10 nejrychleji rostoucích technologických firem střední a východní Evropy podle Deloitte
  Firmy Země 4letý růst tržeb (v %)
1. Codewise Polsko 13000
2. CodiLime Polsko 5000
3. DataSpring Česko 3100
4. Jump soft Slovensko 2000
5. Nsoft Mostar Bosna a Herc. 1800
6. Zoot Česko 1600
7. MUSOFT.cz Česko 1400
8. Miquido Polsko 1200
9. High Tech Engineering Center Srbsko 1100
10. Innovatix Maďarsko 1000