Majitel firmy Mironet Robert Novotný, který byl koncem minulého tisíciletí jedním z největších prodejců na internetu, nedostane 626 milionů korun ušlého zisku kvůli nezákonnému zásahu policie, jenž zmrazil jeho podnikání. "Nárok žalobce je promlčen," odůvodnila zamítavý verdikt soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Jana Hercíková.

Zatímco na přelomu tisíciletí měl Mironet takřka třikrát větší obrat než nynější lídr trhu Alza, po policejním zátahu se role obrátila. A proti čtrnáctimiliardovému obratu Alzy prodal Mironet loni zboží jen za miliardu.

Rozlet firmy, kterou založili počátkem 90. let dva studenti ze strahovských kolejí, se zadrhl v květnu 2000, když policie zabavila nejen počítače, ale i účetnictví a obvinila Novotného z porušování autorských práv. V prodávaných počítačích byl údajně nelegální software firmy Microsoft.

Až po dvou letech − a po zásahu Ústavního soudu − státní zastupitelství řeklo, že Novotný žádné programy neukradl, a policie mu vydala i zabavené počítače. Mironet však mezitím v byznysu předstihlo několik konkurentů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Soudkyně zamítavý verdikt odůvodnila tím, že ačkoliv bylo stíhání Novotného zastaveno jako nezákonné již v lednu 2003, žalobu o odškodné podal až s osmiletým odstupem. A neuznala argumenty Novotného, že přesnou škodu dřív neznal a znalec ji spočítal až z následných účetních závěrek. "Tříletá promlčecí doba začala běžet od doručení rozhodnutí o zastavení stíhání," řekla Hercíková.

"Řekli jsme si, že nebudeme hypoteticky vypočítávat škodu, ale počkáme si, jak se trh vyvine. A nyní jsme se ujistili, že naše cesta, kterou jsme nastoupili jako první, byla správná," hájil se Novotný. "Teprve s časovým odstupem jsme mohli porovnat reálně dosažené příjmy se ziskem, jakého by potenciálně dosáhl Mironet, kdyby k onomu nezákonnému zásahu nedošlo," dodal jeho advokát Pavel Musil, který uvedl, že podá odvolání.

Není přitom bez šance. Nejvyšší soud už v několika případech řekl, že promlčecí lhůta nemusí začínat hned po zrušení nezákonného rozhodnutí, ale může platit až od doby, kdy poškozený například z účetní závěrky zjistí, jaký mělo jeho stíhání dopad na podnikání.

Stát přitom již jednou musel Novotného odškodnit: za poškození samotné značky Mironet dostal přes 22 milionů korun.