Česká republika je připravena diskutovat o možných sankcích vůči konkrétním syrským představitelům odpovědným za tragický vývoj v Aleppu. Novinářům to při příchodu na pondělní jednání se svými kolegy z Evropské unie řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová zdůraznila, že žádný člen unie dosud nenavrhl kvůli postupu v Sýrii nějakou podobu sankcí vůči Rusku.

Mogheriniová upozornila, že EU není v syrském konfliktu vojenským hráčem a podporuje všechny iniciativy, které povedou k zastavení násilí, rychlé humanitární pomoci a jednáním o politické budoucnosti Sýrie. Části pondělní diskuse ministrů zahraničí unie v Lucemburku se účastní i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Unie proto podle Mogheriniové vyzývá všechny, kdo jsou v zemi vojensky přítomni či mají přímý vliv na bojující strany, aby právě takový vývoj prosazovali. "Je důležité, abychom se vyhnuli každé eskalaci. Ta by mohla vést k nebezpečnějším scénářům, které by se snadno mohly dostat mimo kontrolu," podotkla.

Evropská unie už kvůli dění v Sýrii zavedla sankce na konkrétní představitele režimu prezidenta Bašára Asada. V neděli, po konferenci o Sýrii v Londýně, oznámil britský ministr zahraničí Boris Johnson, že jeho země spolu s USA zvažují další sankce nejen vůči Damašku, ale také proti Moskvě, která Asada vojensky podporuje.

Při příchodu na jednání unijních ministrů označil Johnson Rusko za toho, kdo v Sýrii spolu s Íránem "tahá za drátky" Asadova režimu, a záchrana civilistů v Aleppu je tak plně v jeho rukou. "Apeluji na velikost ruského lidu, aby si vybral cestu míru," prohlásil dramaticky Johnson. Sankce dnes označil za jeden ze způsobů, jak udržet na Damašek a Moskvu tlak, připustil ale také další, především diplomatické možnosti.

Tvrdě se vůči Rusku vyjadřovali i další ministři. Například šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault srovnal postup Moskvy a syrské vlády v Aleppu s tím, jak destruktivně se Rusko před lety chovalo v čečenském Grozném.

Mogheriniová v pondělí poznamenala, že podobné informace zná jen z tisku, žádný členský stát takový postup podle ní dosud nenavrhl a EU má podle ní také další prostředky, včetně pozitivních, k tomu, aby dokázala vyvinout mezinárodní tlak. Prezidenty a premiéry zemí EU přitom čeká ve čtvrtek na summitu v Bruselu dlouho plánovaná diskuse o budoucnosti vztahů evropského bloku s Ruskem. Podle Mogheriniové se na summit nepochybně dostane i syrské téma.

"Určitě se o tom budeme dnes bavit, protože zazněly některé návrhy," řekl k sankcím proti Syřanům při příchodu Zaorálek. Podle českého ministra je ale důležité, aby případná opatření měla konkrétní dopad a týkala se skutečně těch, kteří nesou odpovědnost. "Je třeba se zabývat tím, jaký typ sankcí, jak cílených a jestli skutečně budou mít schopnost zasáhnout ty, kterých se mají týkat," vysvětlil ministr.

Podle Zaorálka je tak klíčové, zda EU bude schopna říci, kdo tuto odpovědnost nese. Unie podle něj dlouhodobě poukazuje na to, že na situaci v Sýrii má podíl i Moskva.

Zásadní v Sýrii je podle českého ministra nadále snaha zastavit bombardování a zabíjení a dostat se zpět k diskusi. "EU by měla hledat způsob, jak v tom pomáhat," poznamenal český ministr a upozornil na význam evropské snahy o humanitární pomoc zasaženým.

Situace v obleženém Aleppu po krachu příměří eskaluje. Od 22. září, kdy byly boje o východní Aleppo v plné míře obnoveny, zahynulo do pátku přes 370 civilistů, mezi nimi 68 dětí, uvedla organizace syrských ochránců lidských práv.