Parlamentní volby v Černé Hoře vyhrála prozápadní Demokratická strana socialistů (DPS) premiéra Mila Djukanoviče, která ale zřejmě nezíská absolutní většinu v parlamentu, a čekají ji tak těžká koaliční jednání. Podle předběžných výsledků citovaných agenturou APA získala vládní strana v neděli 41,1 procenta hlasů, druhá skončila s 20,6 procenta hlasů opoziční koalice Demokratická fronta, která sdružuje proruské a prosrbské strany.

Volební účast činila podle státní volební komise 72 procent. Mezinárodní pozorovatelé uvedli, že volby byly přes jisté výhrady v souladu s mezinárodními normami.

"Černá Hora pokračuje ve směřování k evropské budoucnosti, ratifikujeme členství v NATO a dokončíme vstupní jednání s EU do konce tohoto (nového) mandátu," řekl pozdě v noci svým příznivcům Djukanović (54), který stojí v čele této balkánské země již čtvrtstoletí. Připomněl tak skutečnost, že volby v Černé Hoře byly považovány za hlasování o dalším směřování země.

Výsledky nedělních voleb však ukázaly, že voliči jsou stále rozděleni zejména v názoru na bližší vztahy se Severoatlantickou aliancí. Protokol o přistoupení Černé Hory k alianci podepsali premiér Djukanović a ministři zahraničí NATO letos v květnu.

S EU jedná Černá Hora o vstupu již od roku 2012, zatím ale uzavřela jen dvě ze 33 kapitol, do nichž jsou jednání rozdělena.

Vládní DPS by podle předběžných výsledků měla získat 36 křesel v 81členném parlamentu, tedy pět mandátů jí bude chybět k absolutní většině.

Djukanović již v noci oznámil, že chce vyjednat koaliční vládu s menšinovými stranami Bosňáků, Chorvatů a Albánců a se Sociálnědemokratickou stranou (SDP), která byla "tradičním" partnerem DPS do letošního ledna, kdy z vládní koalice odešla.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Třetí skončila v nedělních parlamentních volbách opoziční strana Klíč, která dostala podle předběžných výsledků 10,7 procenta.

Zhruba stejně, asi 10,5 procenta, dostala nová strana Demokraté (Demokratická Černá Hora, DCG).

Někdejší dlouholetý partner DPS Sociální demokraté (SDP) získali asi 5,4 procenta hlasů.

Přestože si opozice stěžovala na určité nesrovnalosti, ba podvody, pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v pondělním stanovisku konstatovala, že volby byly v celku v souladu s mezinárodními normami.

Byly konkurenční a základní svobody byly respektovány, citoval ze sdělení pozorovatelů podgorický list Vijesti.

Zpráva zaznamenala také určité neregulérnosti i zatčení 20 osob v sobotu kvůli podezření z přípravy teroristického činu v den voleb. Pozorovatelé ale odmítli komentovat, jak tyto věci ovlivnily hlasování, poznamenal deník. Podle šéfky mise Margarety Kaderfeltové by bylo nekorektní, kdyby se k podezřením vyjadřovala předtím, než budou vyšetřena.