Mezi množstvím mužů v padnoucích oblecích a dámami v nóbl kloboucích jsou daleko nenápadnější než jindy. Na Velké pardubické, zejména na tribuně určené pro VIP prostory sponzorů, Dostihového spolku, pardubické radnice či kraje jsou na chodbách i v saloncích k vidění velmi elegantní kostýmy, extravagantní klobouky i účesy, stejně jako starosvětské obleky pánů. Mezi nimi a řadou dalších známých lidí se politici skoro ztrácí. Den po volbách je to ideální příležitost k neformálním setkáním a dohodám.

"Velká pardubická a její termín k tomu samozřejmě vybízí. Před třemi roky byla zase místem velké kampaně ANO," říká vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v salonku určeném pro politiky a hosty vedení Pardubického kraje. Ví, o čem hovoří. Kousek dál stojí u stolu a usmívají se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) a jeho zástupce Roman Línek z KDU-ČSL. Na stole za nimi je bohatý raut, ve sklenkách šampaňské. Na otázku, zda je pravda, co se tady všude v zákulisí říká, tedy že v Pardubicích dopadnou povolební jednání podobně jako v Hradci, nekývnou, ale potutelné úsměvy a na první pohled panující shoda vypovídají o ledasčem.

"Jako koalice jsme vítězi voleb, máme nejvyšší počty preferenčních hlasů," odpovídá Línek na námitku, zda by přece jen neměl dostat první šanci k jednání vítěz voleb, tedy kandidát na hejtmana za ANO Jan Řehounek. "S panem Řehounkem jednáme, sejdeme se ještě zítra, kdy bude teprve znám relevantní výsledek. Nicméně nezastírám, že preferujeme spojení s Koalicí pro Pardubický kraj," dodal hejtman.

Matematika je skutečně na straně tohoto spojení. Vítěz ANO má sice nejvíce, 12 mandátů, ČSSD však 11 a lidovci, kteří tvoří základ Koalice pro Pardubický kraj, devět. K 20 mandátům, jež tak dá dnešní koalice dohromady, stačí přidat pět ODS či komunistů, stejně jako tři mandáty STAN.

"Je to vlastně domluvené, zítřejší jednání už je jen formalita," říká dobře informovaný zdroj z pardubické politické scény, který si však nepřál být jmenován.

Smířený se zdá být i vítěz Řehounek. Na jednom z balkonů při sledování koní připravujících se na jeden z dostihů předcházejících Velké pardubické posmutněle říká: "Zdá se, že předvolební dohoda, kterou jsme tu s ČSSD měli, že do toho půjdeme spolu, neplatí. Možná by platila, kdybych nevyhrál a neměl být hejtmanem. Ale uvidíme, zítra ještě s lidovci a socialisty jednáme." Pak zmizel v chodbě, na které nabízejí nápoje hostesky oblečené stylově v bílých rajtkách, modrých sáčkách a s jezdeckými přilbami na hlavách.

Poblíž stojící a pokuřující lanškrounský farář Zbygniev Czendlik jen pokývá hlavou. "To je politika, vítěz nikdy není ten, kdo získá nejvíc hlasů, ale ten, kdo sestaví koalici, která má největší podporu," komentuje jako zkušený politolog.

Politická jednání na půdě závodiště nejsou vůbec proti mysli šéfovi Dostihového spolku Richardu Benýškovi. "Jsem rád, že sem chodí významní lidé, vše funguje a celková návštěva je letos opět vynikající. A od politiků nelze den po volbách čekat, že se budou chovat jinak," dodává.