V on-line obchodu lékáren Dr. Max nově přibyla kategorie Tradiční čínská medicína. Pod tímto názvem řetězec prostřednictvím svého e-shopu prodává pilulky, kapsle či lahvičky na podporu imunitního systému, paměti nebo zažívání od výrobce čínské medicíny Tongrentang. Mezi českými lékárnami jde o první takovou nabídku vůbec.

Zájem o produkty tradiční čínské medicíny Dr. Max zatím testuje. "Hlavním impulzem k zařazení tohoto sortimentu do našeho e-shopu byla poptávka. Existuje zde segment klientů, kteří mají o tuto alternativu zájem," popisuje důvody, proč se k nabídce rozhodli, mluvčí řetězce Michal Petrov. Tongrentang si firma podle něj vybrala proto, že je v tradiční čínské medicíně světovým lídrem.

Značku Tongrentang založil v 17. století hlavní lékař tehdejšího čínského císaře. Zaměřuje se na pěstování bylin a výrobu doplňků stravy. Do Česka ji loni přivedl medicínský holding společnosti Delta Capital, kterou vlastní podnikatel Michael Broda. Tongrentang pro něj získal bývalý premiér Petr Nečas, v Praze má také kliniku čínské medicíny.

"Lidé, kteří jdou pro léky do lékárny, začínají využívat alternativu, hledají přírodní medikamenty. Věříme, že produkty Tongrentang budou zajímavé i pro další hráče v regionu," říká Hana Šmidrkalová, šéfka Delta Medical Holding, který Tongrentang v regionu střední a východní Evropy zastupuje. 

Podle Petrova je hlavní výhodou ve spojení alternativy a lékárny odborné poradenství a jistota, že produkty pocházejí z ověřeného zdroje. "Je to nákup se zárukou. Kolem 85 procent zákazníků e-shopu si objednané zboží vyzvedne na výdejním místě, což jsou naše lékárny. To hraje podstatnou roli – lékárník ví, co si zákazník vyzvedává, a může mu dát odborná doporučení," popisuje mluvčí. "V Asii se produkty této čínské firmy prodávají jako léky v lékárnách, v Evropě jsou brány jako doplňky stravy," podotýká Šmidrkalová.

Větší zaměření na alternativní medicínu ale Dr. Max nechystá. "Plán na rozšíření tohoto portfolia zatím nemáme," dodává Petrov. Další lékárenské řetězce se k nabídce produktů tradiční čínské medicíny zatím nechystají. Například lékárny Benu nyní mapují trh. "V nejbližší době ale podobný sortiment na trh uvést neplánujeme," sdělila mluvčí Benu Petra Čiperová.

Tongrentang v Evropě vsází na to, že zájem o alternativní medicínu poroste. Kromě toho, že chystá rozšíření svých čínských klinik, očekává z prodeje produktů i zajímavé peníze. "Do pěti let očekáváme v regionu střední a východní Evropy tržby ve výši asi miliardy korun," uvádí Šmidrkalová z Delta Medical Holding.

Lékárny Dr. Max jsou největším řetězcem v Česku, mají téměř 400 lékáren. Řetězec patří pod investiční skupinu Penta. Ta má s obchody s čínskými partnery zkušenosti, zakladatelé skupiny, miliardáři Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, během studií v Pekingu dováželi čínské textilní výrobky. O vstup do Penty v březnu projevila zájem čínská společnost CEFC. Naposledy před dvěma dny pak Penta prodala čínské společnosti Hillhouse Capital Management výrobce krmiv pro kočky a psy Gimborn.