Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) kriticky a objektivně zhodnotil stav podnikatelského prostředí v České republice. Tím také vystavil certifikát činnosti současné vlády, která toto prostředí významně ovlivňuje. Některá z témat, která se probírala, jsou palčivá dlouhodobě: nepružný trh práce, nedostatečná páteřní infrastruktura, jen pozvolna se modernizující vzdělávací systém. Diskutovalo se také o investičním prostředí, energetice, podpoře aplikovaného výzkumu nebo exportu. Důležitým tématem, s nímž podnikatelská sféra do debaty s vládou přichází, je digitální ekonomika. Požadavky průmyslníků, aby stát urychleně realizoval opatření, jež naší ekonomice umožní reagovat na výzvy nastupující 4. průmyslové revoluce, jsou více než oprávněné.

Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) je zároveň vrcholným ekonomickým diskusním fórem. Také proto předsedu vlády Bohuslava Sobotku na Sněm největšího zaměstnavatelského svazu v České republice doprovodila podstatná část vlády. Ministři zodpovědní za hospodářskou konkurenceschopnost země - vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier a ministr životního prostředí Richard Brabec. Vedle nich se Sněmu zúčastnili další významní hosté, například guvernér ČNB Jiří Rusnok. Sněm v závěru navštívil a na dotazy odpovídal prezident republiky Miloš Zeman.

Jaroslav Hanák, prezident SP ČR, se ve svém úvodním vystoupení věnoval výsledkům práce většiny přítomných ministrů v uplynulém období. Prostředky do dopravní infrastruktury jsou dostatečné a nejsou oproti minulým letům limitujícím faktorem. Ovšem problém je v nedostatečné součinnosti projektantů a vydavatelů příslušných povolení, zejména v dokončení výkupu pozemků. "Není možné, aby povolovací řízení u nás trvalo 13 až 14 let, zatímco v sousedním Rakousku pouze 6 či 7 let," řekl Jaroslav Hanák. SP ČR se proto přimlouvá za zásadní rekodifikaci stavebního zákona a dalších předpisů.

Ušetřena kritiky nezůstala ani situace na tuzemském trhu práce. "Na jedné straně 385 tisíc nezaměstnaných, na druhé straně poptává průmysl minimálně 140 tisíc zaměstnanců," prohlásil prezident Hanák. Tento rozpor podle něj spočívá ve struktuře nezaměstnanosti, 180 tisíc nezaměstnaných současně pracuje v šedé ekonomice, dalších 120 tisíc osob nemá odpovídající kvalifikaci nebo jsou pro práci v průmyslu zdravotně nezpůsobilí. Nedostatečné domácí pracovní kapacity je podle něj třeba doplňovat o zájemce ze zahraničí.

Jaroslav Hanák neopomněl ani oblast vzdělávání. V návaznosti na loňský Svazem vyhlášený a koordinovaný Rok průmyslu a technického vzdělávání, který vyústil v povinné přijímací zkoušky do maturitních oborů a povinnou maturitu z matematiky či v nový vysokoškolský zákon s možností vytvářet profesně orientované programy, vyzval vládu k pokračování podpory technického vzdělávání i v příštím a přespříštím roce. Jako konkrétní příklad možné podpory uvedl státem dotované stipendijní programy pro studenty technických oborů. "Naše země potřebuje techniky a nebudeme-li je mít, nebudeme mít ani žádný ekonomický růst," zdůraznil šéf SP ČR.

Součástí večerního programu bylo předání výročních ocenění SP ČR - Galerie osobností průmyslu a Ocenění za přínos pro rozvoj průmyslu a regionů. Tato ocenění si odnesli Zbyněk Frolík, viceprezident SP ČR a majitel celosvětově úspěšné společnosti LINET. V druhém případě šlo o společnost AGROSTROJ Pelhřimov, a.s., za kterou ocenění převzal generální ředitel a předseda představenstva Lubomír Stoklásek.

Sněm v závěru navštívil a na dotazy odpovídal prezident republiky Miloš Zeman.
Foto: archiv BVV