Na chladicí věži elektrárny Chvaletice zůstává od pondělí jedenáct aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Protestují tím proti modernizaci a prodloužení provozu elektrárny, což podle nich přinese další zhoršení životního prostředí. Po 13. hodině chtějí vyvěsit druhou část transparentu se vzkazem veřejnosti, uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

"Lidé mají do úterní 13. hodiny možnost vybírat, která zpráva se k elektrárně hodí víc. Zda má spíše upozorňovat na zdravotní dopady elektrárny,či na fakt, že elektrárna se měla místo prodlužování provozu uzavřít," uvedl Hrábek. V pondělí aktivisté vyvěsili první část transparentu s nápisem Již brzy. Hlasovat o pokračování hesla se dá na Facebooku české organizace Greenpeace.

Podle generálního ředitele elektrárny Luboše Pavlase způsobili aktivisté značné škody, policie je vyčíslila zhruba na 100 tisíc korun. Prostříhali žiletkový plot, poničili zábranu proti vstupu na věž a navrtali mnoho otvorů do jejího zdiva. "Skořepina je silná jen 15 až 20 centimetrů. Budeme muset postavit lešení a věž zkontrolovat, jen lešení stojí desítky tisíc korun," řekl Pavlas.

Dva ze čtyř kotlů hnědouhelné elektrárny z roku 1979 podstupují modernizaci zhruba za 2,5 miliardy korun, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020. Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Provoz elektrárny protest Greenpeace neohrožuje. Dva bloky jsou odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Pracuje v ní asi 350 lidí. Kvůli opravám dělá nyní svou obvyklou práci jen část z nich, část je převedena na náhradní práce a údržbu, další si vybírají dovolenou. Do provozu by měla být elektrárna uvedena opět v polovině října. Její instalovaný výkon činí 820 MW, vlastní ji společnost Severní energetická.