Označil jste MSV Brno jako pro váš resort nejvýznamnější událost roku. Proč?

Je to událost významná nejen pro strojírenství či průmysl, pro náš resort, ale především pro celou Českou republiku. Neexistuje ve středoevropském regionu jiná výstavní akce, na kterou by se sjelo 1700 vystavovatelů, a z toho bezmála polovina ze zahraničí, přesněji ze třiceti pěti zemí celého světa. Letošní obsazenost veletrhu je největší od roku 2012. Organizátoři museli některé zájemce odmítat, protože již nebyla k dispozici odpovídající výstavní kapacita. K tomu připočítejme téměř šedesátiletou tradici tohoto veletrhu.

Co je ale pro mne jako pro ministra průmyslu a obchodu důležité, to je role, jakou mezinárodní strojírenský veletrh desítky let hraje v oblasti budování dobrého jména českého strojírenství. Vytváří platformu, na které se setkávají největší světoví strojírenští hráči a hovoří spolu. Je branou, kterou se Česká republika otevírá světu a naopak, kudy česká strojírenská tradice, dovednost, fortel a inovativnost, proudí do světa. V tom je pro nás mezinárodní strojírenský veletrh více než vámi zmiňovanou nejvýznamnější událostí roku... Dává příležitosti k obchodování, možnosti k tomu, jak rozpoznávat nová inovativní řešení, budoucí trendy a směry vývoje. To, že reflektuje současnost, ale přitom hledí do budoucnosti, že vychází vstříc tak obtížným tématům jako je Průmysl 4.0, to je atribut, jehož si nesmírně vážím.

V minulosti jsme hovořili o tom, že je mezi lidmi málo hrdosti na tradice, jejich úspěšný průmysl. Zlepšilo se to? A co byste chtěl zdůraznit, co vzbuzuje tuto hrdost ze všeho, co se ve vašem resortu odehrálo za uplynulý rok?

Navštívil jsem za dobu svého působení velkou řadu českých a moravských podniků. Jsou to desítky, možná stovky podniků, dnů otevřených dveří atp. Jsem šťastný, když vidím zaměstnance ve firemních overalech s logem firmy a hrdým nápisem, když se bavím s lidmi u mašin či jednám s odboráři, a oni hovoří za sebe, ale hlavně za svou firmu, o tom, co a jak by se dalo zlepšit, aby se ještě více dařilo. Tuto sounáležitost a hrdost na značku a fabriku máme zkrátka v sobě, a to je přece skvělé... My můžeme a musíme být hrdí na svoje firmy, na svoje značky, na svoje zaměstnance, protože se jim ve světové konkurenci daří. Vezměme si všechna základní ekonomická data, růst HDP, podíl průmyslu na HDP a přidejme k tomu nejnižší nezaměstnanost v rámci evropské sedmadvacítky. Vyjde nám z toho, že český strojař má být na co pyšný... Samozřejmě, je třeba se bavit o tématech, která nás aktuálně trápí. Tím hlavním je v rámci minimální nezaměstnanosti napříč obory nedostatek technicky vzdělané pracovní síly. Věřte mi, že se naše ministerstvo společně s dalšími partnery, Svazem průmyslu a dopravy ČR, Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářskou komorou ČR a dalšími členy tripartity, skutečně snaží tento nepříznivý stav zvrátit, ale nepůjde to ze dne na den, ovšem půjde to, tím jsem si jist. Vzdělaní mladí lidé mají v technických oborech ohromnou budoucnost, chce to jen čas, ale myslím, že máme našlápnuto správným směrem...

Brněnské výstaviště je doslova "po střechu" vyprodané, někteří zájemci museli být odmítnuti. Svědčí to o kondici hospodářství. Jak trvalý bude podle vás tento trend?

Věřím, že co nejdelší... Nerad bych predikoval, je ale třeba jasně uvést, že výsledky loňského roku, tedy růst HDP o 4,6 % a ve zpracovatelském průmyslu dokonce o 6 %, byly částečně ovlivněny dočerpáváním evropských fondů. Nicméně letošní čísla, očištěná o bonusy loňska, jsou uspokojivá a naznačují, že se stále pohybujeme na pozitivní vlně. O tom ostatně svědčí i výsledky exportu. Znamená to, že naše ekonomika se zdravě vyvíjí i bez evropských dotací, a to je pro mne důležité zjištění. To, jak bude tato pozitivní vlna dlouhá, záleží na nás všech a věřím, že bude pokračovat i v dalších letech. Naši průmyslovou základnu, která je významně silnější než u jiných zemí EU, nám totiž přes veškeré momentální výkyvy trhu nikdo nevezme...

I expozice svědčí o tom, že čeští pracovníci jsou co do kvality práce srovnatelní s německou konkurencí, souhrnná produktivita je však v Německu vyšší. Podle ekonoma Pavla Kohouta je to způsobeno domicilem kapitálu - naše země je stále nesrovnatelně chudší, máme méně skutečných vlastníků a stále spíše dodáváme za nízké marže vysoce sofistikované komponenty. Má vaše ministerstvo vizi, jak to změnit? A v jakém horizontu?

Nejdříve si musíme poctivě odpovědět na otázku, jak kapitálově silná byla česká ekonomika těsně po listopadu 1989, jak připraveny byly české firmy na mezinárodní konkurenci. Odpověď zní, že český průmysl bohužel potřeboval silnou injekci kapitálu i know-how, které mohlo ve většině případů přijít pouze od silných zahraničních partnerů. Bezpochyby se shodneme i s akademickými ekonomy na tom, že tahle strategie se osvědčila na příkladu mladoboleslavské Škody, která by bez vstupu VW dneska téměř jistě neexistovala, natož pak aby vyráběla pátý nejprodávanější model auta v Evropě, jímž je Octavia.

Samozřejmě že se naše hospodářská strategie musí posunout směrem k vyšší přidané hodnotě, protože nechceme být zemí montoven a logistických center kolem dálnic, a konkurovat cenou práce. Veškerá moje snaha je soustředit se právě na zvyšování konkurenceschopnosti českých firem, čemuž slouží mnohamiliardový program na podporu inovací a podnikání, zřízení Národního inovačního fondu, podpora aktivit Technologické agentury a Iniciativa Průmysl 4.0, kterou zaštítilo mnou vedené ministerstvo. I pokud jde o zahraniční investice, máme ambice se výrazně posunout směrem k sofistikovanější produkci, k vývoji a aplikovanému výzkumu. Jako příklad bych uvedl projekt GE Aviation, která chce u nás ve spolupráci s ČVUT a dalšími subjekty vyvíjet a vyrábět turbovrtulové letecké motory jako v jednom ze světových kompetenčních center. Podporu transferu nových technologií a dalších inovací do praxe proto považuji za klíčový přístup a jeden z vrcholů letošního 58. mezinárodního strojírenského veletrhu.

Poslední otázka - na co se na veletrhu určitě půjdete podívat, na co se těšíte vy osobně?

Považuji za úspěch naší ekonomické diplomacie, že se partnerem MSV stala Čína. Ta se představí v hale A1 a v rámci dalších expozic jednotlivých provincií i v dalších prostorách. Celkem tu uvidíme nabídku 150 čínských firem. Čína představuje jednu z nejvýznamnějších ekonomik světa v období, kdy se zaměřuje na inovace, vědu a technologie. Samozřejmě se budu věnovat i expozici našeho ministerstva, které společně s agenturami CzechInvest a CzechTrade poskytuje řadu expertních konzultací pro naše producenty a exportéry. Tradičně významná je i naše spolupráce se slovenskými, ruskými či korejskými partnery. Zúčastním se samozřejmě i řady klíčových akcí, jakými je Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR či Fórum průmyslu vysokých škol.