Ve středu 5. října 2016 se v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně uskuteční seminář o Investičním plánu pro Evropu. Účastníci budou seznámeni s produkty Evropské investiční banky, které lze využít pro financování investic průmyslových podniků, a s problematikou jejich kombinace s dotacemi z Evropských investičních a strukturálních fondů. K této problematice se jako jeden z nejpovolanějších vyjadřuje ekonomický poradce Zastoupení Evropské komise v Praze Zdeněk Čech.

V létě 2015 byla v Bruselu schválena legislativa pro tzv. Investiční plán pro Evropu, známý rovněž pod označením "Junckerův investiční balíček". Ten dostal za cíl posílit slabou investiční aktivitu v Evropě, zejména prostřednictvím bankovních záruk z rozpočtu EU. Klíčovou roli v tomto mechanismu hraje Evropská investiční banka (EIB), která díky podpoře z nového tzv. Evropského fondu pro strategické investice může financovat i projekty s vyšší mírou rizika. Příležitost tak dostávají i investice, které by za normálních okolností nevznikly, resp. by nedosáhly na financování, a to zejména vzhledem k možným tržním selháním.

Již po prvním roce fungování Investičního plánu Evropský fond pro strategické investice (EFSI) podpořil 78 velkých projektů (v rámci tzv. infrastrukturního rámce) a schválil 188 dohod zlepšujících financování malých a středních podniků. Z cílové částky 315 miliard eur dodatečných investic pro počáteční tříleté období do roku 2018 se již podařilo aktivovat přes jednu třetinu (k červnu 2016 zhruba 107 miliard eur).

V červnu letošního roku spustila Evropská komise tzv. Evropský portál investičních projektů (EIPP). Cílem této online platformy, sdružující evropské navrhovatele projektů a investory z EU i mimo ni, je mít na jednom místě přehled připravených projektů pro finanční investory.

EIPP je dobrou příležitostí ke zviditelnění projektů po celé Evropě, což může vést ke snížení nákladů financování, a to nejen pro vysoce rizikové investice.

Ačkoliv Evropská komise zveřejnila za první tři měsíce fungování na EIPP již 103 projekty z řady členských zemí Evropské unie připravené k financování, zatím žádný projekt z České republiky na portálu EIPP nefiguruje. Jedním z důvodů může být dolní limit objemu pro zveřejnění projektu na portálu: projekt musí být alespoň v hodnotě 10 milionů eur, musí být spuštěn nejpozději do tří let a v neposlední řadě musí být v souladu s evropskou a národní legislativou. Je pravda, že pro některé malé země to je hodně peněz, ovšem na druhou stranu hráči, jako je EIB obvykle projekty pod 25 milionů eur nefinancují. Portál EIPP není určen k podávání žádostí o granty nebo prostředky z EU fondů, na to existují specifické procedury. Je ale poměrně jisté, že web budou navštěvovat i někteří veřejní investoři. Například Číňané investiční příležitosti v Evropě skutečně sledují a o EIPP se velice zajímají. Portál bude určitě navštěvovat také EIB, která sama o sobě bude muset kvůli EFSI pravidelně zjišťovat, jestli tam nejsou nějaké zajímavé projekty, o kterých ještě neví. Dá se tedy očekávat, že to bude mix soukromých a veřejných investorů.

Přestože zatím v tuzemsku není zájemce o umístění svého projektu v této "rychlé seznamce" majitelů projektů s investory, neznamená to, že zde není potenciál. A právě seminář může poskytnout řadu inspirativních témat případným příštím zájemcům o takové peníze.