Jejím hlavním účelem je poskytování dlouhodobých půjček na kvalitní a udržitelné investiční projekty subjektům ze soukromého i veřejného sektoru, včetně bank především v EU, ale i jinde ve světě. Půjčuje zpravidla na projekty, jejichž celkové náklady dosahují kolem 50 mil. eur, a to do výše 50 % celkových nákladů na projekt (tj. typická půjčka od EIB je 25 mil. eur a více). Evropská investiční banka sídlí v Lucemburku. Tolik Wikipedie.

Banka také objemem půjček předčí jak daleko známější Světovou banku či EBRD a tudíž by měla být - alespoň u nás - nejpopulárnější. Není. Je spíše decentně zahalená a ukrývá se mj. za svoje noblesní chování; neagresivní prezentace je ale v mnoha ohledech sympatická. Koreluje i s tím, že ve slovníku její české reprezentantky Hany Nylander-Kaloudové, teprve nedávno jmenované do funkce vedoucí pražské kanceláře, spolu s otevřením české kanceláře banky, stojí poměrně vysoko slovo etika...

V Praze je zastoupena Evropská komise poměrně masivně, funguje tady fond EFSI a další instituce, přesto jedna z nejstarších, Evropská investiční banka, svou lokální kancelář v Praze otevřela až letos. Proč?

Byla jsem dlouho mimo republiku, ale po absolutoriu VŠE jsem až do svého odjezdu pracovala v českých bankách, konkrétně v Živnostenské bance a ČSOB. Od roku 2009 jsem pracovala na centrále EIB v Lucembursku až do svého jmenování vedoucí pražské kanceláře, kam jsem se přesunula letos v květnu. A garantuji, že, navzdory názorům některých kolegů z centrály, že ČR stačilo obsluhovat z Lucemburska, či z nejbližši lokální kanceláře Vídně, má smysl být přítomni v Praze. Věřím, že máme co nabídnout a že je dobré, když banku reprezentuje jedna osoba, byť na zdejším trhu už dávno funguje, a opravdu dobře, včetně EFSI (Evropský fond strategických investic).

Jsme svým způsobem opravdu výjimečnou bankou. I díky svojí velikosti - tím nemyslím 3000 lidí v lucemburské centrále, to je spíše málo ve srovnání s ostatními bankami - nemáme problém dlouhodobě získávat levné peníze a pak je tedy i levněji poskytovat na potřebné projekty. Navíc jsme AAA banka... Můžeme tedy půjčovat výhodně, i když současná situace v úrokové politice nás o část výhod připravuje. Každopádně ve středně a dlouhodobém financování (až do 20-25 let) jsme i dnes bezpečně konkurenceschopní. Až na drobné výjimky (např. technická asistence pro projekty financované EU granty) nepracujeme s granty, výhradně s úvěry či půjčkami, tedy vratnými penězi. Navíc projekt, který získá od nás financování (prakticky vždy maximálně do 50 % celkových nákladů), musel předtím projít řadou etap posuzování, od návratnosti přes feasibility až po environmentální dopady a shodu s lokální legislativou. Právě inženýři a specialisté všech myslitelných profesí tvoří velkou část z oněch tří tisícovek pracovníků v Lucemburku.

V Praze jste ale zatím sama...

Už brzy dostanu kolegyni, asistentku, ale ano, zatím je to stále "one woman show". Mám ovšem významný support z centrály, kde sídlí třeba i naše tiskové oddělení.

Proč by měli právě naši malí a střední podnikatelé zpozornět, když slyší nebo čtou právě o vás, o vaší bance?

I když to může znít až paradoxně pro toho, kdo ví, že naše přímé půjčky mají dolní mez ve výši 25 milionů eur (pro města lze limit snížit na 12,5 mil. eur), přesto - podpora malých a středních podniků, zvlášť v nových zemích EU, je naší prioritou. Máme na to dokonce specialistu, European Investment Fund (EIF), který byl za tím účelem založen v roce 1992 a je součástí naší EIB Group.V loňském roce šlo na podporu středních a malých podniků v celé EU 29,2 miliardy eur, což je 34 % z celkových prostředků, které EIB v roce 2015 vynaložila. Bylo to více než na projekty životního prostředí (23 %), či na infrastrukturu (22 %) nebo inovaci (21 %). Modus operandi je ale takový, že většinou poskytneme rámcový úvěr některé místní komerční bance, často za podmínky, že ta poskytne stejnou sumu svých prostředků, a ta pak za podmínek námi odsouhlasených (pro specifické příjemce a na specifické účely) půjčuje místním podnikům na jejich projekty, většinou výrazně nižšího objemu. Samozřejmě rádi děláme přímé úvěry velkých investičních akcí, jako je stavba metra, letiště, nemocnice, univerzity atd. Vyhýbáme se ovšem ryze developerským projektům, stejně jako je pro nás tabu obchod se zbraněmi, výroba a obchod s tabákovými výrobky, hazard nebo pokusy na zvířatech a spřízněné obory.

Když už jsem se toho dotkla - našimi čtyřmi hlavními prioritami jsou životní prostředí, inovace v řadě oborů, infrastrukturní projekty a již zmiňované malé a střední podnikání. Podmnožinou, jakousi sub-prioritou jsou pak znalostní ekonomie, výzkum, efektivní energetika, resp. energetická účinnost, obnovitelné zdroje, zdraví atd. - každá z námi podporovaných akcí musí obsahovat nejméně jednu z těchto priorit nebo sub-priorit. A ještě k číslům v úvodu - od roku 2009 jsme i v souvislosti s krizí začali poskytovat větší a větší objemy půjček, takže nyní jsme bezkonkurenčně největší poskytovatel na světě a objemem (v roce 2015) cca 85 miliard USD jsme na dvouapůlnásobku celkového objemu půjček od Světové banky.

Proč tedy je o vás tak málo vědět? Pokud vím, i vaše angažmá v projektech by mohlo být další zárukou nižší míry korupčního jednání subjektů, u nás tak oblíbené disciplíny...

Určitě si hlídáme i toto - pokud bychom měli podezření na hrozící korupci nebo obohacování, které je v rozporu s cílem projektu, do takové akce vůbec nejdeme; i tak si ovšem pečlivě hlídáme všechny výstupy, monitorování a reporting jsou nedílnou součástí našich projektů. Všechno začíná u našich kolegů inženýrů a sektorových specialistů, kteří ještě před uzavřením smlouvy poskytnou nezávislý posudek životaschopnosti a udržitelnosti budoucího projektu. Prostě jsme opatrní a protože se to o nás ví, jsme schopni i přitáhnout další investory, kteří vědí, že nejdeme do nesolidních ani riskantních projektů.

- JASPERS, ELENA, to jsou další týmy odborníků, kteří poskytují bezplatnou technickou pomoc projektům financovaným granty EU. Poskytujeme další technické a finanční poradenství jak pro veřejný sektor (bezplatně), tak privátnímu sektoru (za poplatek), například pro PPP projekty. VN: To ale pořád není odpověď na to, proč? Proč je o vás tak málo informací mezi lidmi, mezi podnikateli?

Určitě o nás vědí municipality i kraje, o státu nemluvě - to jsou naši častí klienti pro velké a dlouhodobé projekty, ale ani tady nikdy nejdeme na 100 procent financování. Například nové části pražského metra jsme spolufinancovali z našich zdrojů, v kombinaci s EU granty a státním příspěvkem.

Také umíme zafinancovat i několikaletý investiční plán měst a krajů; limit pro minimální rámcový úvěr jsme pro města snížili na 12,5 mil. eur.

V soukromém sektoru ale často pracujeme s finančními prostředníky, lokálními fondy, bankami. To je bezesporu jeden z důvodů naší anonymity - a vystoupit z ní je také jedním z cílů mojí mise a smyslem otevření kanceláře v Praze. -

Jaké podmínky musí splňovat projekt, aby měl šanci na kofinancování od EIB?

Podmínek je několik: -Za prvé, účel financování musí být v souladu s našimi prioritami. Navíc velké investiční akce potřebují politickou podporu. Dále musí být projekt finančně zdravý, musí být z čeho splácet. V neposlední řadě musí mít patřičné technické parametry, a to posoudí naši projektoví kolegové (inženýři a sektoroví odborníci) během tzv. due diligence ještě před podpisem smlouvy. Poskytujeme jak přímé, tak nepřímé úvěry, ale také záruky za úvěry z jiných zdrojů. Účastníme se i PPP projektů, u řady z nich nebo u projektů spojených s veřejnými financemi poskytujeme již zmiňované poradenství bezplatně.

Co vidíte jako svůj hlavní cíl na této pozici, v podstatě diplomatické a rozhodně - jak to vypadá - dost namáhavé?

Je toho hodně, co jednotlivé kanceláře mimo centrálu musí dělat, to hlavní ale vnímám v tom, být skutečnou velvyslankyní banky a jejím PR attaché. Centrála ode mě samozřejmě očekává i zevrubné informace o relevantních událostech teritoria, politických i ekonomických. A alespoň polovinu času bych ráda věnovala průzkumu a hledání nových obchodních příležitostí. Chci být ústředním bodem kontaktů na naši banku pro zdejší podnikatele, nositele myšlenek a nápadů. Ne vždycky bývá totiž jednoduché mezi těmi pravými lidmi v Lucemburku najít toho jediného správného pro daný projekt, a za ním zájemce o půjčku nebo pomoc poslat. Tak vidím svou možná největší "přidanou hodnotu". Myslím, že výhodné financování, které EIB nabízí, není v České republice ještě plně využito. Jsme bankou EU a naším cílem je financovat kvalitní a potřebné projekty, ne generovat zisk. Proto jsme ochotni se podělit s našimi klienty o vyhodu nižších nákladů financování, které jako AAA banka dosahujeme.

A to PR z úvodu odpovědi na tuto otázku? Představuje cíl zvýšit povědomí o bance, o níž zatím říkám, podle pana Horníčka, že jsou to "dobře utajené housle". Takže je chci odtajnit. A ještě něco - naše banka dává přednost kontaktům s těmi skutečnými nositeli autority - podnikateli, výzkumníky, šéfy, nikoli s poradci a prostředníky. Hovořit napřímo je část tajemství našeho úspěchu.

Děkujeme za rozhovor.