Elektrotechnická asociace České republiky (ElA) byla založena v lednu 1992 jako samostatný zaměstnavatelský a podnikatelský svaz. Asociace sdružuje právnické i fyzické osoby elektronického a elektrotechnického průmyslu a subjekty, které mají s elektrotechnickým průmyslem společné zájmy. Asociace hájí zájmy zaměstnavatelů na principech podnikatelské demokracie. Kromě jiného komunikuje s orgány státní správy (Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem práce a sociálních věcí, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem životního prostředí) a samozřejmě zastřešující zaměstnavatelskou organizací, Svazem průmyslu a dopravy ČR. Svým členům umožňuje účast na tvorbě nových legislativních norem, při práci v odborných skupinách a dalších činnostech. Podporuje etické podnikání, a také se aktivně hlásí k etickému kodexu SPČR.

Jednou z každoročních TOP akcí asociace je partnerství s Veletrhy Brno, při organizaci - 9. ročníku průřezového projektu AUTOMATIZACE, který akcentuje využití průmyslové automatizace v jednotlivých oborech veletrhu. Prezentuje nové informační technologie a řízení výrobních procesů.

Asociace nejen na veletrhu podporuje proexportní aktivity členských firem, propaguje své členy, organizuje konference, pořádá valné hromady a pro své členy centrálně nakupuje energie, spolupracuje na Operačních programech a projektech z EU a má vlastní kolektivní systém RETELA.

Elektrotechnická asociace ČR pořádá na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně letos již čtvrtý ročník ElectroParku. V rámci speciální výstavní plochy (pavilon Z, stánek č. 30) návštěvníci spatří nové technologie z oblasti robotiky a automatizace, které jsou skryté ve výrobách, továrnách a technologických procesech.

Dne 4. 10. 2016 se bude na mezinárodním strojírenském veletrhu konat konference Energie pro Budoucnost XIX - Energetická efektivita v průmyslové sféře pro růst podniku. Výdaje za energie totiž stále více ovlivňují výrobní náklady. Protože energie nemůže být zcela nahrazena, zůstává pouze jediná možnost - optimalizovat nebo zefektivnit její využití. Firmy, které ve svém strategickém plánování berou toto v úvahu, sníží své provozní náklady obvykle do několika měsíců či let a tím získají významnou konkurenční výhodu. Přednostně by se efektivním využitím energií měly zabývat společnosti, na jejichž výrobních nákladech se náklady na energii podílejí více než 3 %. Do této kategorie patří i mnoho malých a středních firem.

Efektivním zacházením s energiemi v průmyslu lze v krátkém časovém horizontu ušetřit asi 10 % energie, dalších 15 % je možné uspořit v dlouhodobých mezioborových projektech. Návratnost investice do energetické účinnosti a dalších procesů je velmi rychlá, opatření se často amortizují během prvních tří let. Spektrum opatření sahá od jednoduchých konstrukcí zajišťovaných vlastními silami až po komplexní projekty energetické efektivnosti, jejichž realizace vyžaduje pomocnou ruku, obvykle od společností poskytujících energetické či poradenské služby a samozřejmě i informace z první ruky od dodavatelů technických zařízení.

Konference věnovaná možnostem úspor energie seznámí s konkrétními způsoby, jak vylepšit energetickou bilanci podniku opatřeními ve výrobě a v provozu budov, a zasadí je do širšího technického a legislativního kontextu. Účast na konferenci je zdarma.

Elektrotechnická asociace společně se Sdělovací technikou a Veletrhy Brno pořádají dále konferenci Vize v automatizaci - Průmysl 4.0, která je již tradičně součástí doprovodného programu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně.

Jedním z nejdůležitějších exponátů letošního ročníku MSV je i model posuzující digitální zralost firmy pro implementaci Průmyslu 4.0. Na základě tohoto modelu je možné určit připravenost jednotlivých částí hodnotového řetězce (produktů, služeb a procesů) pro Průmysl 4.0. Tento model vznikl v Elektrotechnické asociaci České republiky a byl oponován a přijat Pracovní skupinou pro implementaci Průmyslu 4.0 při SPČR.V současné době probíhají pilotní hodnocení, která budou prezentována na MSV nejen v ElectroParku, ale i na konferenci Vize v automatizaci. Každý návštěvník bude mít možnost se s modelem seznámit a zdarma si provést prvotní posouzení digitální zralosti své firmy.

O řízení průmyslových procesů v reálném čase se mluvilo už před padesáti lety. Reálná koncepce tzv. čtvrté průmyslové revoluce se však začíná fakticky prosazovat až po roce 2000. Předpokladem je rozvoj digitálních technologií pronikajících stále hlouběji do všech oblastí našeho života, širší technické komunitě však mnohdy chybí aktuální informace. Ve snaze podrobněji mapovat aktuální vývoj v oblasti kyber-fyzikálních systémů, Internetu věcí, Internetu služeb a digitální ekonomiky už tradičně pořádá Sdělovací technika spolu s Elektrotechnickou asociací ČR a společností Veletrhy Brno při příležitosti 58. mezinárodního strojírenského veletrhu tradiční konferenci Vize v automatizaci - Průmysl 4.0. Odborným garantem a moderátorem panelu, kde budou zasvěceně diskutovat klíčoví představitelé výzkumu, vysokých škol i výrobních podniků, bude opět prof. Ing. Petr Vavřín, DrSc. z Ústavu automatizace a měřicí techniky VUT v Brně.

Zveme širokou technickou veřejnost k aktivní účasti.