Investiční plán tvoří tři pilíře. První z nich je EFSI, což je v podstatě záruka poskytnutá Skupině Evropské investiční banky (EIB), díky které na sebe banka může vzít větší riziko a investovat do více projektů a jinak než dosud a díky níž Evropský investiční fond (EIF) může rozšířit své aktivity směrem k malým a středně velkým podnikům (MSP).

Ve druhém pilíři jde o zjednodušení toku investic do reálné ekonomiky a to dvěma způsoby. Zaprvé, Evropský portál investičních projektů (EIPP, European Investment Project Portal), což je jakási obrovská webová rychloseznamka pro investory a autory investičních projektů.

Další součástí druhého pilíře je Evropské centrum pro investiční poradenství (EIAH, European Investment Advisory Hub), které bude poskytovat technickou pomoc všem, kteří mají problém s rozběhnutím svého projektu. Vhodné nástroje už často existují, ale lidé je nepoužívají, protože nevědí jak.

Třetí pilíř, ve kterém se jedná se o zlepšení regulatorního prostředí, je zřejmě nejdůležitější. Pokud se podíváte na žebříčky kvality podnikatelského a investičního prostředí, které každoročně sestavuje Světová banka, zjistíte, že se situace liší stát od státu. Máme tu země, které patří mezi nejlepší, i země, které jsou mezi nejhoršími. EU si v průměru nevede nijak dobře a tomu musíme věnovat větší pozornost.

Kdo se bude moci stát investorem projektů umístěných na EIPP? Má portál nějaká omezení, nebo se investorem může stát prakticky kdokoli?

Může to být jakýkoli typ subjektu. Pokud jako autor investičního projektu dokončíte své kolečko po možných zdrojích financování a stále vám nějaké prostředky budou scházet, můžete přijít na portál, kde svůj projekt popíšete, vysvětlíte, kolik už máte a kolik vám ještě chybí a investoři, kteří se rozhlížejí po příležitostech, vás můžou přímo kontaktovat.

EIPP není určen k podávání žádostí o granty nebo prostředky z EU fondů, na to máme specifické procedury. Je ale poměrně jisté, že stránku budou navštěvovat i někteří veřejní investoři. Jsme například v pravidelném kontaktu s Číňany. Číňané investiční příležitosti v Evropě skutečně sledují a o EIPP se velice zajímají. Portál bude určitě navštěvovat také EIB, která sama o sobě bude muset kvůli EFSI pravidelně zjišťovat, jestli tam nejsou nějaké zajímavé projekty, o kterých ještě neví. Dá se tedy očekávat, že to bude mix soukromých a veřejných investorů.

Zmínil jste Čínu. Projevují zájem o EIPP ještě nějací další globální investoři?

Popravdě řečeno, ve světě se o něj zajímají. Nedávno jsme ho museli dokonce prezentovat na G20, protože se tam začalo diskutovat o tom, že by měl vzniknout nějaký globální informační portál o investicích. Můžeme jít tedy příkladem. Pokud to v EU bude dobře fungovat, jsem si jistý, že podobné portály vzniknou i v jiných částech světa.

Autoři investičních projektů budou tedy moci získat jakýkoliv typ podpory, který jim budou investoři ochotni poskytnout (půjčky, private equity apod.)?

Záleží na tom, co autor investičního projektu hledá. Do struktury projektu nikomu mluvit nebudeme.

Cítíte na straně předkladatelů investičních projektů nějaké obavy? Tipnul bych si, že se jim možná nemusí úplně zamlouvat představa, že své záměry vystaví na veřejném portálu zraku svých konkurentů...

Návštěvník portálu nevidí všechny detaily projektu, jen jeho obecný popis. Pokud bude chtít investor zjistit víc, může se kliknutím na projekt spojit s jeho předkladatelem. Každopádně od autorů investičních projektů neočekáváme, že budou na portálu zveřejňovat jakékoli důvěrné informace.

Předkladatelé by ale u svého projektu rozhodně měli uvést nějakou cílovou částku, ze které by bylo vidět, jakou investici do začátku potřebují.

Podívejme se nyní na druhý podpůrný nástroj, na zmiňované Evropské centrum pro investiční poradenství (EIAH). Předkladatelé projektů by se na něj měli mít možnost obrátit bez ohledu na to, z jakého programu by chtěli podporu pro své projekty čerpat. Jak by to mělo vypadat?

Zaprvé, EIAH má být kontaktním místem k veškeré technické pomoci v Evropě. V současné době existuje řada programů technické pomoci, které fungují jako součást různých (evropských) programů. Z pohledu člověka, který přichází zvenčí, je pak velmi těžké poznat, na které dveře zaklepat. Teď bude mít tedy jedny dveře.

A zadruhé, chceme nabídnout podporu dokonce i tam, kde se žádné EU fondy používat nebudou. Autoři investičních záměrů by se bez ohledu na to, odkud pochází, měli mít možnost o svém projektu poradit.

Zdroj: EurActiv (kráceno)