Strojírenství je spolu s elektrotechnikou tradičně klíčovým sektorem rakouského průmyslu. Díky neustálým inovacím a silnému propojení s vědou a výzkumem zaznamenávají tato, dnes již téměř nedělitelná odvětví, velmi dynamický rozvoj. Výrobky a řešení z Rakouska nalézají široké uplatnění také v zahraničí. Ne náhodou podíl exportu v těchto oborech tvoří zhruba 75 % z celkové produkce.

Patrně nejsilnější průmyslovou základnu najdeme v Horním Rakousku. Právě odtud do Brna přijíždějí dvě významné firmy z oboru automatizace - B&R Automation a KEBA.

Společnost B&R představuje na svém stánku lanového robota. Ten umožnuje manipulaci s předmětem paralelně zavěšeným na několika napnutých lanech. Navíjením a odvíjením těchto lan pomocí servopohonů dochází ke změně polohy a orientace předmětu v prostoru. Podle ředitele brněnské pobočky firmy B&R Jana Ohřála se nasazení této technologie v praxi nabízí především pro manipulaci na velké vzdálenosti. "Například při lakování trupů letadel nebo lodí". Pohyblivý model lanového robota vznikl jako diplomová práce FEKT VUT s využitím inovativních hardwarových i softwarových technologií B&R mappROBOTICS. Technologie mapp umožnila pohodlně zapouzdřit kinematické transformace robota do řídicích algoritmů. Robot dosahuje rychlosti 6 m/s, zrychlení 10 g a polohuje s přesností 0,01 mm.

Firma KEBA přichází s ukázkou speciálního robotického pracoviště pro broušení a leštění automobilových spoilerů a nejen jich. "Dokážeme nahradit ručně prováděné úlohy automatizovaným řešením s nepřetržitým provozem a garantovat vysokou kvalitu opakovaného provedení", doplňuje Pavel Herman, ředitel tuzemské pobočky firmy KEBA. Tyto lešticí a brousicí robotické buňky garantují vysokou kvalitu a prakticky nepřetržitou opakovatelnost produkce.