Hlavním tématem veletrhu je "Průmysl 4.0 - integrovaný a automatizovaný průmysl". Na něj se zaměří i česko-saský workshop "Strojírenství 4.0" organizovaný Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK) a Společností na podporu hospodářství Saska (Wirtschaftsförderung Sachsen).

České stroje a zařízení jsou žádané po celém světě. Hnacím motorem strojírenské branže je automobilový průmysl, který udržuje poptávku konstantní. Objem trhu se stroji a zařízeními v ČR v roce 2015 podle výpočtů Germany Trade & Invest (GTAI) vzrostl o 15 procent. V Česku se prodalo vybavení v hodnotě 6,6 miliardy eur. České strojírenské firmy jsou stále úspěšnější také na zahraničních trzích. "Německo je pro Českou republiku obchodním partnerem číslo jedna. Minulý rok dosáhl objem bilaterálního zahraničního obchodu 75,8 miliardy eur a byl opět rekordní. Třetina z toho připadá na stroje a zařízení a motorová vozidla. Propojení mezi Českem a Německem je velmi úzké a stále nabízí řadu nových obchodních příležitostí," říká Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK.

Nejvíce německých vystavovatelů přijede na MSV z Bavorska, které bude mít i společný stánek. Následují spolkové země Bádensko-Württembersko a Severní Porýní-Vestfálsko. Tyto tři spolkové země se podílejí na česko-německém zahraničním obchodě se stroji, zařízeními a motorovými vozidly více než padesáti procenty. Na společném stánku středního Německa se představí firmy ze Saska, Saska-Anhaltska a Durynska. Na jedné z doprovodných akcí se bude prezentovat také hospodářský region Žitava a plastikářský průmysl Horní Lužice. Většina německých vystavovatelů představuje oblasti materiály a komponenty pro strojírenství, elektronika, automatizace a měřicí technika, obráběcí a tvářecí stroje a přesné nástroje.

Podobně jako v Německu je i v ČR velkým tématem průmysl 4.0. České strojírenství sází na nejnovější technologie. Koncem srpna se spolková kancléřka Angela Merkelová a premiér Bohuslav Sobotka dohodli na prohloubení spolupráce obou zemí v oblasti digitálního propojování. MSV nabízí pro toto téma zajímavé fórum. Na digitalizaci a automatizaci ve strojírenství se zaměří i česko-saský workshop "Strojírenství 4.0", který pořádá ČNOPK se Společností na podporu hospodářství Saska (Wirtschaftsförderung Sachsen). Na workshopu se bude prezentovat také hospodářský region Žitava a plastikářský průmysl v Horní Lužici.