Na očích mám brýle a v ruce držím srdce. Nebo mi to tak aspoň připadá. Tluče. Natáčím ho z různých stran a je to fascinující pohled.

To srdce samozřejmě není skutečné. Takže ani nejsem v nemocnici na operačním sále. Když si brýle sundám, jsem v Bostonu a muž přede mnou mi popisuje projekt nazvaný Living Heart.

Jeho cílem je vytvořit, pokud možno, přesný model srdce. Ne "nějakého" srdce, takové modely už samozřejmě existují. Ale model mého srdce. Nebo vašeho. V rozměrech odpovídajících na zlomky milimetru, se všemi specifiky i variacemi. Případně vadami a nemocemi.

K čemu je to dobré? Umožní to plánovat i testovat různé invazivní i neinvazivní metody léčby. To v první fázi. V druhé pak počítačový algoritmus třeba i sám bude způsob léčení hledat.

Projekt koordinuje a technologicky zaštiťuje firma Simulia, součást francouzské společnosti Dassault Systèmes. Ta se specializuje mimo jiné na 3D software a počítačové simulace, zejména v průmyslu. Spolupracuje s automobilkami, například BMW v Mnichově.

"Modelujeme virtuálně crashtesty. Oni tam samozřejmě ta auta ničí i ve skutečnosti, ale my dnes prakticky to samé dokážeme simulovat na počítači," říká Tomáš Ivančík z české pobočky Dassault Systèmes.

V automobilovém i leteckém průmyslu standardy vyžadují fyzické testy, ve kterých se zkouší reálné materiály či produkty. Ale počítačové simulace výzkum neobyčejně zrychlují a zlevňují. "Máme shodu s realitou 98 procent a víc," říká Ivančík. To umožňuje simulovat ne stovky nehod ročně, jako je tomu se skutečnými auty, ale třeba stovky denně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se