Syrské letectvo zahájilo "soustředěné údery" na Aleppo a jeho okolí. Cílem jsou oblasti, které ovládají povstalci, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný vojenský zdroj. Zdravotníci informovali, ženálety zasáhly a silně poškodily dvě nemocnice ve východním Aleppu. O život přišli dva pacienti.

Podle televize Al-Džazíra si středeční údery vyžádaly dohromady nejméně 17 mrtvých. Dětský fond OSN (UNICEF) uvedl, že od pátku přišlo v povstaleckých čtvrtích Halabu o život 96 dětí a dalších 233 jich bylo zraněno.

V Aleppu podle UNICEF zůstává už jen 30 lékařů. Podle organizace Lékaři bez hranice (MSF), která podporuje zasažené nemocnice, fungují v Aleppu už jen dvě zařízení schopná chirurgických zákroků. Na 250.000 obyvatel oblasti zbývá už jen sedm chirurgů, uvedl šéf syrské mise MSF Carlos Francisco.

"Ti, kteří v Sýrii používají stále ničivější zbraně, páchají válečné zločiny. V Halabu je to horší než na jatkách. Lidé přicházejí o končetiny a děti stále ohromně trpí," reagoval na zprávy o zásahu nemocnic šéf OSN Pan Ki-mun.

Nálety zasáhly i severosyrskou povstaleckou vesnici Chán Túmán, která se nachází jižně od Aleppa a v níž "byly zničeny obrněné vozy a další automobily, z nichž některé byly vybavené kulomety", uvedl syrský vojenský zdroj. "Vojenské letouny letěly nad námi a začaly kolem čtvrté hodiny ráno vypouštět rakety přímo na nemocnici," řekl agentuře Reuters radiolog z nemocnice v Aleppu. "Trosky padaly na pacienty na jednotce intenzivní péče," dodal.

Poškozeny byly nemocnice M1 a M10, které patřily mezi osm fungujících zdravotnických zařízení ve východním Aleppu. Budovy zůstaly odříznuté od dodávek elektřiny i vody. Syrští opoziční aktivisté jsou přesvědčeni, že útoky byly úmyslné, protože vládní vojáci vědí, kde se nemocnice nacházejí.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Pacienti ze zasažených zdravotnických zařízení byli převezeni do další nemocnice. Jak uvedla agentura Reuters, nálet zasáhl i pekárnu právě ve chvíli, kdy se před ní řadili místní obyvatelé do fronty na chleba. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Británie, tam zahynulo nejméně šest lidí. V oblasti dochází na několika frontách rovněž ke střetům mezi pozemními jednotkami syrské armády a povstaleckými bojovníky.

Město Aleppo se od minulého týdne, kdy ztroskotalo příměří dojednané USA a Ruskem, stalo terčem intenzivního bombardování. Mezinárodní společenství má obavy o osud asi 250 tisíc lidí, kteří ve východní části města uvízli. Minulý týden ztroskotalo příměří, které dojednaly Spojené státy a Rusko.