Klienti, kteří si po 1. prosinci vezmou novou hypotéku nebo je čeká další fixace, mohou mít o něco vyšší úrok, než by získali teď, kdy jsou úvěry rekordně levné. Důvodem je lacinější předčasné splacení, které bankám od prosince nařizuje nová legislativa. Za "starých" podmínek to je nejčastěji pět procent ze splácené částky za každý rok, který zbývá do konce fixace. A banky si tím zavazují klienty, aby nepřešli jinam.

"S novou možností předčasného splacení podstupuje banka větší riziko, že utrpí škodu. Dá se ale předpokládat, že růst sazeb bude minimální. Odhaduji, že půjde o několik málo desetin procenta," říká Vladimír Vojtíšek, ředitel odboru Řízení rizik Hypoteční banky, která je lídrem trhu.

HN: Banky budou muset nově zveřejňovat sazbu RPSN u hypoték. Doposud tvrdily, že je to problém. Proč?

Hypoteční trh v Česku funguje na systémech různých slev a poplatků. Když klientovi chcete RPSN správně spočítat, tak musíte hodně investovat do technologií, abyste měli právní jistotu, že jste to správně udělali. Myslím, že pro banky je to nyní při zavádění podmínek nového zákona ten nejtěžší úkol. A další problém je v porovnatelnosti této sazby. V jedné bance dostane například odhad ceny nemovitosti zdarma, druhá má nasmlouvaného soudního znalce za nějakou cenu a někde si klient přinese svůj odhad. V tu chvíli se díky tomu může výsledná RPSN hodně měnit. Pro klienta to je jistě vodítko, ale bude si muset stejně zjišťovat, co je v ní obsaženo, aby si mohl udělat srovnání napříč trhem.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se