Francouzský prezident François Hollande v neděli uznal odpovědnost své země za to, že Francie po skončení alžírského konfliktu v roce 1962 ponechala Alžířany spolupracující s francouzskou armádou napospas osudu, uvedla agentura AP. Mnoho takzvaných harkis a jejich rodin se po konci války stalo terčem krvavých odvetných opatření alžírských nacionalistů. Zabity byly desítky tisíc lidí.

"Uznávám odpovědnost francouzských vlád za opuštění harkis, masakry těch, kteří zůstali v Alžírsku, a nelidské podmínky, jimž byli vystaveni ti, které přijala Francie," uvedl Hollande v Paříži během pietního shromáždění na památku zavražděných. Francie podle něj "nesplnila sliby a otočila se zády k rodinám, které přitom byly tak francouzské".

Komunita harkis nyní ve Francii čítá asi 500 tisíc lidí. Její představitelé dnes Hollandovu prohlášení aplaudovali, uvedla agentura AFP. Téma je ve Francii dodnes velmi citlivé.

Harkis (od arabského harka - hnutí) měli po podpisu dohod z Evianu, které ukončily válku Alžírska za nezávislost, na vybranou mezi odchodem do Francie a setrváním v Alžírsku při vyplacení určité peněžní částky. Většina zvolila druhou možnost, čímž se vystavila odvetě nacionalistů. Ani ti, kteří zvolili Francii, ale neměli vyhráno, protože francouzská vláda po určité době jejich transfer zastavila. S těmi, kdo se do Francie nakonec dostali, bylo zacházeno jako s druhořadými lidmi.

Stoupenci nacionalistů z alžírské Fronty národního osvobození (FLN) podle různých odhadů zabili 20 až 150 tisíc harkis, neboť tyto lidi považovali za kolaboranty, a také asi 20 tisíc alžírských Francouzů.