Yahoo utrpělo jeden z největších hackerských útoků v historii internetu. Společnost ve čtvrtek oznámila, že "státem podporovaní hackeři" ukradli osobní údaje 500 milionů uživatelů. Firma navíc útok odhalila po dvou letech. Po řadě neúspěchů, ztrátě klientů a poté, co firmu koupil za vlastně pakatel Verizon, je útok rána, z níž by se podle některých expertů nemusela vzpamatovat. Ještě v roce 2002 byl server Yahoo nejnavštěvovanější stránkou internetu a dokonce odmítl koupit vyhledávač Google.

Mezi ukradenými údaji byla jména, emailové adresy, telefonní čísla, data narození, hesla či bezpečnostní otázky a odpovědi na ně. "Probíhající vyšetřování naznačuje, že uniklé informace nezahrnovaly údaje o platebních či bankovních účtech. Údaje o platebních kartách a bankovních účtech nebyly v systému, který byl podle vyšetřování napaden," uvedla k rozsahu útoku společnost ve svém prohlášení.

Yahoo má svoji zlatou éru nejspíš definitivně za sebou. Doba, kdy se Yahoo mohlo v roce 2002 pyšnit pozicí nejnavštěvovanější stránky internetu, nebo když jeho hodnota přesahovala sto miliard dolarů na přelomu tisíciletí, je nenávratně pryč. 

Firmy se často vymlouvají na "státní hackery"

Expert na kyberbezpečnost Alex McGeorge v rozhovoru pro agenturu Bloomber upozornil, že technologické společnosti často tvrdí, že byly napadeny státními hackery, kterým je těžké vzdorovat, aby zakryly svou odpovědnost za únik informací. Se spekulacemi, kdo za útokem stojí, by tedy byl odborník opatrný.

Na zprávu zareagovaly i trhy. Akcie Yahoo se během včerejšího dne propadly z ceny 44,83 dolarů za akcii až o jeden dolar. Po dosažení svého dna, začaly v odpoledních hodinách opět pomalu růst.

Pro firmu je obzvlášť nepříjemný fakt, že k útoku došlo již v roce 2014, ale Yahoo ho odhalilo až teď. Společnost nyní podle svých slov spolupracuje s vyšetřujícími orgány. Svým uživatelům doporučila, aby zkontrolovali své účty, zda na nich nedocházelo k podezřelým aktivitám, a změnili si svá hesla. Yahoo také deaktivovalo uživatelům bezpečnostní otázky, aby už nemohla být znovu použita.

Yahoo v červenci oznámilo, že přijalo nabídku americké telekomunikační společnosti Verizon, která Yahoo nabídla odkup za 4,83 miliardy dolarů (108 miliard korun). Yahoo přitom v roce 2008 odmítlo skoro desetkrát vyšší nabídku Microsoftu v hodnotě 44,6 miliard dolarů (přes bilion korun). Nabízená částka tehdy přesahovala o 62 procent cenu společnosti na burze a znamenala by největší čistě technologický obchod v historii. Podle Yahoo však byla nabídka "silně podhodnocená".

Společnost k nynějšímu stavu přivedla řada špatných rozhodnutí. V roce 2002 například mohlo Yahoo koupit vyhledávač Google. Cena během jednání vystoupala z původní jedné miliardy dolarů (24,1 miliard korun) na tři a Yahoo z obchodu vycouvalo. Dnes má Google hodnotu více než 500 miliard dolarů.

Yahoo postupně ztrácelo své pozice vůči svým konkurentům, hlavně společnosti Google.

Trend měl zlomit nástup Marissy Mayerové, mladé manažerky společnosti Google, na post výkonné ředitelky v roce 2012. Mayerová se stala nejmladší ředitelkou společnosti z žebříčku top 500 magazínu Fortune.

Kýžený obrat však nenastal. Yahoo pod jejím vedením investovalo 2,1 miliardy dolarů (50,6 miliard korun) do více než 50 start-upů, mezi nimi také do blogovací služby Tumblr. Společnost však nedokázala na svých investicích začít vydělávat. Firma si také nedokázala udržet mladé talenty. Pětina šéfů start-upů, které firma za jejího řízení nakoupila, ze zkostnatělého Yahoo odešla.   

Firma, která se trápí od prasknutí takzvané internetové bubliny na přelomu tisíciletí, by podle některých již mohla definitivně skončit. "Pro Yahoo by mohlo jít o existenční krizi," řekl Corey Wiliams ze softwarové firmy Centrify listu Guardian. "Firma i tak trpí problémy s provozem a řízením a také levným odprodejem do rukou Verizonu. Tohle by již společnosti mohlo zlomit vaz," dodal expert.