Nizozemská politička a bývalá eurokomisařka Neelie Kroesová je nejvýše postavená politička, jejíž jméno se objevilo v nově odtajněných dokumentech "Bahamas Leaks", které mapují firmy registrované v daňovém ráji na Bahamských ostrovech mezi lety 1990 až 2016.

Po Panama Papers je to letos už druhý únik informací o firmách registrovaných v daňových rájích, proti nimž oficiálně Neelie Kroesová také bojovala. Nikdy ale nezveřejnila, že byla členkou vedení firmy Mint Holdings Ltd., registrované na Bahamách. Ve firmě působila i v letech 2000 až 2009, kdy byla zároveň také členkou Evropské komise. 

Příběh Kroesové je zatím nejvážnější spojení politiky a byznysu, které z Bahamas Leaks vyplynulo. Dokumenty získal německý deník Süddeutsche Zeitung a prostřednictvím organizace investigativních novinářů ICIJ se s nimi podělil se svými partnery, jako je britský list Guardian nebo polský Gazeta Wyborcza.

Novináři zkoumali 1,3 milionu dokumentů, které se týkaly 175 tisíc firem.

Novináři propojili data z Panama Papers a Bahamas Leaks a na adrese https://offshoreleaks.icij.org/ vytvořili největší veřejně přístupnou databázi offshorových firem z daňových rájů. Lze v ní dohledat údaje o majitelích a členech výkonných orgánů více než půl milionu firem. Podle této databáze mají například název Czech – Český - v Bahamas Leaks čtyři nyní již neaktivní firmy. Některé jsou provázané s panamskou právní firmou Mossack Fonseca známou právě díky Panama Papers.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Neelie Kroesová prostřednictvím právníka uvedla, že firma, v níž byla registrována ředitelkou, nebyla nikdy aktivní.

Nicméně v Evropě se nyní vede po politice úspor kvůli finanční krizi tažení proti daňovým rájům, protože voliči začali být citliví na odliv peněz. Po zveřejnění Panama Papers měl na začátku letošního roku potíže například tehdejší britský premiér David Cameron.

Bahama umožňuje nahlédnout do rejstříku svých firem pouze v hlavním městě Nassau, jeho internetová verze je neúplná.

Na Bahamách žije někdejší hvězda české kuponové privatizace Viktor Kožený, který se brání vydání do USA a do Česka kvůli obviněním z podnikatelských podvodů. Jeho jméno databáze sestavená ICIJ ale nezná.