Žijeme v době zvyšující se poptávky po jednoduchosti. Den ode dne sílí kolektivní představa, že sebesložitější problém musí mít prosté řešení. Problém sociálního vyloučení Romů se vyřeší tím, že Romové půjdou makat, problém migrace zadrátováním země, všechny problémy najednou vystoupením z Evropské unie.

Kdo tvrdí, že to tak jednoduše fungovat nemůže, je považován rostoucím počtem lidí za překážku v cestě k lepší, rozumějme jednodušší budoucnosti. Málem za veřejného nepřítele.

Je to pozoruhodné. Na privátní úrovni všichni tak nějak chápeme, že jednoduchá řešení problémů příliš efektivní nebývají. Nejjednodušším řešením mezilidského konfliktu sice nepochybně je facka či rána pěstí, ovšem každému je jasné, že něco životaschopného takto vybudujeme jen stěží.

Dlouhodobý funkční vztah vzniká skrze méně radikální a bytostně nejednoduché postupy: trpělivým vyjednáváním, empatií, tolerancí, hledáním schůdných cest vedoucích k vzájemně přijatelnému výsledku. Proč to na úrovni osobních vztahů chápeme (i když se nám to ne vždy daří naplňovat) a na úrovni společnosti, jejíž podstatou je přitom také soustava vztahů, už tolik ne?

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se