Martin Zikmund, technical account manager ve společnosti SUSEVýrazným trendem jsou v současnosti koncepty tzv. softwarově definované infrastruktury. Mimo sítě se můžeme setkat také se softwarově definovanými systémy pro ukládání dat. V čem spočívá přínos tohoto konceptu?

Hlavní výhodou je větší flexibilita a nižší pořizovací i provozní náklady než u tradičních proprietárních hardwarových úložišť. Oddělení HW a SW vrstvy umožňuje využít komoditní hardware, zatímco softwarová vrstva se postará o zajištění kompletní funkcionality očekávané od úložiště (vysoká dostupnost dat, šifrování).

Zároveň je takové řešení vysoce škálovatelné, můžete začít se čtyřmi servery a dle svých potřeb postupně přidávat další, aniž byste byli limitováni fixním omezením modelové řady, jako tomu bývá u tradičních proprietárních HW úložišť.

Před pár týdny jste představili novou verzi svého řešení SUSE Enterprise Storage 3. Jaká je role tohoto softwaru? Jaké zásadní přednosti byste zmínil ve srovnání s konkurencí?

Z pohledu SUSE jsou softwarově definovaná úložiště strategickou oblastí, neboť souvisí s naším zaměřením na SW řešení pro infrastrukturu a doplňuje stávající produktové portfolio. Nejnovější verze SUSE Enterprise Storage 3 přináší unifikovanou podporu pro přístup ke clusteru pomocí blokového, objektového a nově i souborového systému.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se