Úředníci možná od příštího roku získají možnost vstoupit do domácnosti, odkud vychází "podezřelý" kouř, a zkontrolovat, zda člověk netopí v kotli odpadky. Sporný návrh zákona o ochraně ovzduší ve středu po dlouhých debatách schválili poslanci a poslali jej do Senátu.

Pokud hladce projde, znamenalo by to, že by starostové a sousedé dostali do rukou možnost zabránit lidem v pálení plastových lahví nebo jiných odpadů v domácích kotlích. To je nyní protizákonné, postihovat "hříšníky" se ale zatím nedaří.

Pokud by pálení odpadků úředníci lidem prokázali, hrozila by člověku od Nového roku až padesátitisícová pokuta.

Opoziční poslanci, ale i lidovci kritizují, že jde o zásah do domovní svobody, který by navíc mohl vést k sousedské šikaně – podnět k návštěvě by totiž mohli dát úředníkům i nespokojení lidé, třeba formou souvislého videozáznamu kouře proudícího z komína.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ministr životního prostředí Richard Brabec, který s návrhem přišel, ale opakuje, že se do domů nikdo vlamovat nebude, že půjde hlavně o prevenci a že dnes možnost potrestat takové znečišťovatele chybí. "Jsem přesvědčen, že slušný člověk se nemusí bát a neměl by být problém prokázat jasné důkazy, že k ničemu takovému nedochází. Naopak by tento nový paragraf měl být prevencí proti chronickým čudilům a čmoudilům, proti kterým dnes de facto není ochrana,“ vysvětloval ve středu před poslanci ministr.

Poté co se k úředníkům dostanou důkazy o tom, že člověk zplodinami z domácího kotle zamořuje ovzduší, mu podle novely úředníci pošlou nejprve upozornění. A teprve pokud to nepomůže a situace se nezmění, zaklepou společně s odborníkem na technický stav kotle u jeho dveří, aby zařízení a topivo zkontrolovali a odebrali vzorky popela ke zkoumání.

Za porušení zákona i za to, že by lidé nevpustili do domu kontrolory, má hrozit až padesátitisícová pokuta.

Pravice půjde na Ústavní soud

Po schválení zákona se předsedové pravicových stran TOP 09 a ODS nechali slyšet, že se obrátí na Ústavní soud.

Miroslav Kalousek řekl, že ochrana ovzduší se má řešit jinými instrumenty než domovní prohlídkou. "Jsme přesvědčeni, že ústavní stížnost má v této situaci smysl," řekl.

Podle Petra Fialy je znění předpisu nepřijatelné. "Tuto věc nemůžeme nechat jen tak, chceme, aby Ústavní soud posoudil, zda nejsou porušována ústavní práva občanů," uvedl.

Ministr Brabec však odmítá, že by zákon odporoval právu. "Oslovení právníci potvrdili, že zákon není protiústavní,“ hájil se v dolní komoře parlamentu.

Právě pravicoví poslanci ve sněmovně navrhovali, aby se z materiálu vypustila možnost domovních prohlídek. "Fascinuje mě, že na začátku druhé dekády jednadvacátého století nejsme schopni vypracovat a používat metodu, která by dokázala analyzovat zplodiny z kouře jinak než vniknutím do domu," podivoval se například poslanec Jan Zahradník za ODS, který navrhl možnost prohlídek vypustit.

Odpůrci novinek navrhovali možnost kontroly například pomocí dronů, které se vznesou nad domy a odeberou vzorky kouře. Podle ministra životního prostředí ale zatím takové metody nejsou příliš spolehlivé a drony navíc omezují domovní svobodu podobně jako prohlídky.

Tuhými palivy podle posledního sčítání lidu v roce 2011 topí v Česku kolem 660 tisíc domácností. Až 80 procent z nich má přitom starší kotle, které umožňují pálit odpadky, a pouštět tak do vzduchu popílek a hlavně rakovinotvorný benzo(a)pyren.