Přeplněné kontejnery na recyklovaný odpad, do nichž už nejde přidat ani jediná plastová lahev nebo svazek novin, a nepořádek kolem – to je nepříjemně častá situace, která provází třídění odpadů v českých městech. Změnit by to mohly technologie označované jako internet věcí, jež pomocí čipů a internetu zlepší fungování měst.  

Předzvěstí "chytrých měst" je pilotní projekt, který spouští operátor O2 v třicetitisícovém Kolíně. Jde o zlepšení svozu 330 nádob na recyklovaný odpad, jež město vybavilo čidly na měření plnění. Do projektu se zapojila také svozová firma AVE, kterou Kolín využívá. Projekt startuje v těchto dnech a potrvá šest měsíců, pak bude vyhodnocena jeho úspěšnost.

ON-LINE POPELNICE

Podívejte se, jak služba funguje, na této adrese naleznete mapu chytrých popelnic v Kolíně.

Pro operátora O2 se jedná o první komerčně využitelný projekt, jehož systém bude jako celek nabízen i jiným městům. Vyvinula ho dceřiná společnost O2 IT Services.

Takzvaný internet věcí je pro O2 příležitostí, jak více využít svých sítí k datovým přenosům a jak zpeněžit zkušenosti svých IT odborníků s vytvářením informačních aplikací.

Systémy, propojené čidly, umožňují evropským městům kromě svozu odpadu zefektivnit také parkování a dopravu, řídit osvětlení ulic či monitorovat spotřebu energie ve veřejných budovách.

Firmám může tato technologie zase umožnit sledovat pohyb zboží nebo kamionů. Operátor připravuje i projekty zaměřené na lepší parkování a na sledování čistoty ovzduší.

Nádoby na tříděný odpad v Kolíně budou opatřeny buď odolnými ultrazvukovými senzory, nebo speciální samolepkou s NFC čipem a QR kódem. Tato zařízení dokážou prostřednictvím datové sítě či díky manuálním odečtům přes mobilní aplikaci informovat svozovou firmu o míře zaplnění kontejneru. Svozové vozy tak nebudou muset zbytečně vozit poloprázdné nádoby, nebo naopak budou moci plné kontejnery vyprázdnit ještě před tím, než začnou odpadky přetékat.

Systém podle místostarosty Kolína Michaela Kašpara také podpoří třídění a přinese větší pohodlí obyvatelům města: na internetu si lidé budou moci zjistit, kde jsou nejblíže prázdné nádoby, případně kdy budou vyprázdněny. 

Méně hluku, méně emisí

"Svozové firmy i města mohou díky naší službě optimalizovat své trasy podle zaplněnosti kontejnerů, snížit hluk i emise CO2 ve městech a zredukovat provozní náklady," říká Václav Provazník, jednatel O2 IT Services. Město tak podle Provazníka bude moci sbírat data o tom, jak se v konkrétních částech města odpad třídí, a s nimi dále pracovat. Systém také dokáže hlásit případné poškození kontejnerů nebo požár.

Podle dat, kterými argumentuje O2, se v Česku v současnosti recykluje 21 procent z celkového objemu městského odpadu. Asi 56 procent končí na skládkách a 20 se spaluje, zbytek je možné kompostovat. Od roku 2024 bude ale skládkování zakázáno zákonem, a tak města budou nucena hledat nová řešení. Například v Německu se recykluje průměrně 47 procent veškerého odpadu a do zemních skládek se už nic neukládá.

O2 se inspirovalo systémem, jejž využívá španělská Barcelona. Provazník řekl, že zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zavedením chytrého odpadového hospodářství lze snížit náklady na svoz odpadu o 30 až 50 procent a zvýšit produkci tříděného odpadu o 10 procent. Městům klesají náklady na svoz a za větší množství tříděného odpadu jsou dodatečné příjmy. Místostarosta Kašpar řekl, že pro Kolín by jen desetiprocentní zvýšení produkce recyklovaného materiálu pokrylo celoroční náklady na tuto službu.

Po ukončení pilotního projektu, ve kterém se o náklady dělí O2 a firma AVE, zatímco Kolín za nic platit nemusí, bude služba zpoplatněna a nabídnuta dalším obcím. AVE je součástí skupiny EP Industries, kterou spoluvlastní podnikatel Daniel Křetínský.

Podle prezentace O2 na úterní tiskové konferenci jsou náklady na zřízení služby pro město s 10 tisíci obyvateli 95 tisíc korun. Měsíční paušál, který si operátor za službu bude účtovat, bude od devíti tisíc korun v případě levnějšího řešení se samoodečtem a samolepkami. Náklady za použití řešení s čidly budou vyšší, protože jeden senzor stojí mezi třemi a pěti tisíci korun.

Černé čidlo na víku kontejneru:

Odpady O2