Nejúspěšnější českou soukromou firmou v čerpání evropských dotací jsou Třinecké železárny. Z více než 750 miliard korun určených v minulých letech pro Česko dosáhly na 2,1 miliardy korun. "A letos už máme připravené žádosti na projekty celkem za 800 milionů korun," říká mluvčí železáren Petra Jurásková.

Podrobné statistiky, kdo získal kolik evropských peněz určených pro skončenou "dotační sedmiletku" 2007 až 2013, dosud v Česku chyběly. HN nyní ve spolupráci s ekonomem působícím ve Velké Británii Ondřejem Kokešem prošly veškeré žádosti o dotace a sestavily detailní přehledy nejúspěšnějších žadatelů.

"Názory jdou ode zdi ke zdi. Pro někoho jsou unijní fondy spásou světa, pro jiného jde o 700 miliard na Čapí hnízda, golfové resorty a hotely. Pravda, jako obvykle, je někde mezi," vysvětluje Kokeš, proč je potřeba vědět, kam evropské peníze tečou.

Na každý pád se Česku vyplácejí. Od vstupu do unie v roce 2004 zaplatilo do společné evropské pokladny 430 miliard korun a vzalo si z ní více než dvojnásobek.

Vítězové evropských fondů

Z více než 700 miliard korun vyčleněných v evropských fondech pro období 2007 až 2013 Česko nedočerpalo do konce minulého roku 26,4 miliardy korun. Zbylých 96 procent se tedy "rozpustilo" někde v České republice. Ale kde?

TOP 200 největších soukromých příjemců

TOP 200 největších veřejných příjemců

TOP 200 největších jednotlivých dotací

TOP 100 největších dotací pro vysoké školy

Množství dalších žebříčků najdete na ihned.cz/eufondy.

Nejvíc pohltil stát

Ve zmíněných sedmi letech získal nejvíc eurodotací stát − 600 miliard korun, tedy 80 procent všech nasmlouvaných peněz.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se