Dva měsíce má nový zástupce ředitele celní správy Robert Šlachta na to, aby přesvědčil vedení, že bude přínosem v boji proti daňové kriminalitě.

"Jeho hlavní náplň práce bude vedení osmi odborů pátrání, ve kterých je 600 lidí. To znamená, že po něm budu chtít také dobrou spolupráci s policií, bez ní je naše práce vyloučená," uvedl generální ředitel celní správy Milan Poulíček. Právě jemu v pondělí Šlachta oznámil, že nabídku na post zástupce generálního ředitele přijímá.

Úkolem bývalého šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu bude zejména ladění společných postupů s policejními složkami, mimo jiné s Národní centrálou proti organizovanému zločinu. Ta vznikla sloučením Útvaru pro boj s organizovaným zločinem a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

Šlachta kvůli tomu před více než měsícem opustil policii, což vyvolalo koaliční spory mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD a ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO. Šlachtovým přestupem pod Babišovo ministerstvo tento spor stále pokračuje. Šlachtu čeká povinná spolupráce jak s bývalými podřízenými, tak s lidmi z kdysi rivalského protikorupčního útvaru.

Vyhnout se tomu nemůže. Bývalý šéf protimafiánského ÚOOZ bude od září pověřen funkcí náměstka pro pátrání, na kterou ale bude vyhlášené výběrové řízení, kterým musí úspěšně projít. Své místo tak ještě nemá jisté.

Do té doby navíc musí prokázat, že skutečně zvládne spolupracovat s policií. Ladit společné postupy s ním budou jednak lidé, kteří ho z dob působení u policie "nemusí". A vedení policie se na druhou stranu nemusí líbit fakt, že náměstek celní správy bude spolupracovat i s lidmi, kteří se za Šlachtu otevřeně postavili a jeho odchod nesou nelibě.

Právě to, jak rozdílně vnímají lidé Šlachtovu osobu, by mohlo chystanou spolupráci pokazit. Šlachta si z toho ale těžkou hlavu nedělá. "Nemám problém s policií, pouze jsem měl problémy s některými lidmi. Ale kvůli práci jsem schopen překousnout cokoliv," řekl HN.

Kromě komunikace s bývalými kolegy se bude muset vyrovnat také s tím, že ministr vnitra Milan Chovanec chce od příštího roku obnovit finanční policii. Tu zrušil před 10 lety tehdejší ministr vnitra Ivan Langer. Stejně jako celní správa bude nový policejní útvar zkoumat daňové podvody. Spolupracovat tak budou konkurenční odbory, které pátrají po stejných věcech.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pokud například zjistíme, že jdeme po stejném pachateli, tak je na státním zástupci, komu případ nechá. Není to však žádný kompetenční spor," uvedl ředitel Poulíček.

Podle vrchního státního zástupce Pavla Zemana se s nástupem Šlachty dá jistá soutěživost mezi celníky a policií očekávat. "Musím říct, že zdravá rivalita není na škodu. Hlavně když se každý snaží ukázat, že je lepší než ten druhý. Protože z toho můžeme profitovat nejenom my, státní zástupci, ale všichni občané," uvedl Zeman. Doplnil, že ale rozhodně neočekává válku policistů. "Vím, že plukovník Šlachta je profesionál, nemyslím si, že by se snažil národní centrálu nějak podrážet," řekl.

Celní správa má ambice v dalších letech zcela převzít vyšetřování finančních deliktů. Zatím platí praxe, že po prověření předává spis policii, která jej dokončí až do fáze trestního řízení. Během let by však měli celníci vést i vyšetřování, k čemuž jim mají pomoci dvě stovky nových lidí, mimo jiné zkušených vyšetřovatelů.

První z nich chce Šlachta oslovit hned po svém nástupu. "Myslím, že celníci jsou v některých věcech pozadu, tak to trochu zmodernizujeme," dodal. Přivést chce v první řadě analytiky a IT experty.