Přes půl miliardy korun ročně utratí v Česku cizinci za kosmetické operace, umělé oplodnění, léčbu obezity, gynekologické procedury či návštěvu lázní. Medicínský turismus každoročně stoupá až o 15 procent. Nejčastěji do Česka jezdí Britové, Němci a Rusové, sdělil plastický chirurg Ondřej Měšťák z kliniky plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce. Kvalitou provedených zákroků patří Česko v Evropě podle něj mezi nejlepší.

Zájem cizinců ovlivňují kvalita a cena. Ve srovnání kvality je Česko mezi 35 evropskými státy na 13. místě a předstihlo například Itálii či Velkou Británii. Cena v Česku je dvakrát až třikrát nižší. Kupříkladu v Německu stojí zvětšení prsou 200 000 korun, na českých klinikách polovinu.

"Medicínský turismus je motivován především snahou ušetřit. Pacienti cestují do zemí, kde jsou náklady na operace mnohem nižší, než kde žijí. Navíc nepodstupují při jedné návštěvě jen jednu operaci, ale naplánují si více zákroků najednou. Průměrně vychází zhruba jedna a půl operace na jednoho cizince," upřesnil Měšťák.

S medicínským turismem je podle něj spojena také otázka bezpečnosti. Operovat by měl pouze plastický chirurg, nikdy chirurg s jinou specializací, což se někdy stává. Plastičtí chirurgové celosvětově prosazují čtyři faktory bezpečnosti: dobře vybavená klinika, správný pacient, tedy ne rizikový, správně indikovaná operace a správný chirurg.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pokud jdou pacienti za certifikovaným chirurgem a například členem Mezinárodní společnosti estetické plastické chirurgie (ISAPS), je to podle Měšťáka relativně v pořádku. Problémem pak bývá jen dostatečná pooperační kontrola. Operace u lékaře bez dostatečné praxe a certifikace ale může být velmi riziková.

"V Česku je situace s bezpečností pacientů dobrá, podle mého názoru i lepší než v západních zemích. Na druhou stranu je prostor pro zlepšení, setkávám se s pacienty, kteří byli poškozeni neodbornou péčí," shrnul.