Zpráva o rostoucích mzdách i desítkách tisíc nových pracovních místech odstartovala posilování dolaru k euru, ve čtyři hodiny odpoledne připisuje 0,66 procenta a kurz se tak vyhoupl na 1,1 dolaru za euro. Trhy se tak na základě pátečních výsledků z trhu práce domnívají, že zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou se přiblížilo. Na posilující dolar reagovaly růstem i akciové indexy, cena ropy se naopak propadla.

V červenci ve Spojených státech vzniklo na 255 tisíc nových pracovních míst - mnohem více, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti ale zůstala na 4,9 procenta, vyplývá z páteční zprávy tamního ministerstva práce. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že v červenci vznikne zhruba 180 tisíc pracovních míst. Zároveň předpokládali, že se míra nezaměstnanosti sníží na 4,8 procenta.

Podle dat z trhu tak výrazně vzrostla pravděpodobnost, že Fed sáhne ke zvýšení sazeb již příští měsíc. Konkrétně z devíti na osmnáct procent. V případě prosincového zasedání pak pravděpodobnost dosáhla na 47 procent, ve středu přitom činila 32 procent. Cena severomořské ropy Brent ztrácela po 17 hodině procento a texaská WTI odepsala 1,3 procenta. Brent tak stojí 43,85 dolaru za barel a WTI 41,4 dolaru. Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely na nových rekordech. Širší index Standard & Poor's 500 vzrostl o 0,86 procenta a uzavřel na 2182,87 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,06 procenta a dostal se na 5221,12 bodu.

Fed minulý týden podle očekávání ponechal svou základní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Uvedl však, že krátkodobá rizika pro hospodářský výhled Spojených států se zmírnila.

Centrální banka loni v prosinci přikročila ke zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu z rekordního minima 0,0 až 0,25 procenta, na kterém ji v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držela sedm let. Další zvyšování úroků ji ale donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Průměrná hodinová mzda se pak v červenci meziročně zvýšila o 2,6 procenta. Stejně jako v červnu tak rostla nejrychleji od hospodářské recese v roce 2008. Ministerstvo v páteční zprávě rovněž zpřesnilo červnový nárůst počtu pracovních míst na 292 tisíc z původně uváděných 287 tisíc. 

Příznivé údaje signalizují, že americké zaměstnavatele příliš neznepokojují dopady červnového rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Od přijímání nových zaměstnanců je zjevně neodradily ani slabé údaje o vývoji americké ekonomiky v prvním pololetí.

"Celkově to vypadá jako velmi dobrá zpráva. Ukazuje to, že ekonomika se z hlediska trhu práce ubírá tím směrem, jaký si Fed přeje," uvedl ekonom Doug Duncan ze společnosti Fannie Mae. "Potvrzuje to názor, že stav ekonomiky se zlepšuje navzdory nedávným negativním údajům o hrubém domácím produktu," dodal analytik Aaron Kohli ze společnosti BMO Capital Markets.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Americké ministerstvo obchodu minulý týden oznámilo, že ekonomika USA ve druhém čtvrtletí rostla tempem pouze 1,2 procenta, zatímco analytici růst odhadovali na 2,6 procenta. Deficit zahraničního obchodu Spojených států v červnu vzrostl proti předchozímu měsíci o 8,7 procenta na 44,5 miliardy USD (1,1 bilionu korun). Je to nejvíce za posledních deset měsíců. K růstu deficitu přispěl zejména vyšší dovoz ropy a počítačů, mobilních telefonů a oděvů z Číny. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo tamní ministerstvo obchodu.