Zprávu o činnosti Nejvyššího státního zastupitelství za rok 2015 jako obvykle doprovázejí zajímavá statistická čísla, který vypovídají nejen o činnosti státních zástupců, ale také o vývoji a struktuře kriminality u nás.

Bylo podáno téměř 85 tisíc obžalob, většina úspěšně

Státní zástupci loni podali obžalobu na celkem 84519 osob, přičemž 192 případů mělo na straně obžalovaného právnickou osobu, zbytek obžalovaných tvořily logicky osoby fyzické. Téměř 85 procent těchto případů vyřešili prokurátoři do dvou týdnů, kdy tedy od převzetí spisu z rukou policie podali obžalobu či bylo učiněno jiné rozhodnutí ve věci. Ze zprávy vyplývá, že u kauz, které se naopak táhnou po delší dobu, může být jednou z příčin i příliš formalistické seznamování velkého počtu poškozených s výsledky vyšetřování, kdy jde o řádové prodloužení o týdny až měsíce.

Pokud jde o jakousi „statistiku úspěšnosti“ státních zástupců, pak obžaloby bylo zproštěno 5,72 % obviněných. Tedy u více než 94 % obžalovaných osob daly soudy v otázce viny ve větší či menší míře za pravdu podané obžalobě.

Kriminalita se přesouvá na internet

Pokud jde o strukturu a podobu kriminality státní zastupitelství shrnují, že zločinci používají stále sofistikovanějších metod. Trestná činnost se také ve velké míře přesouvá do virtuálního prostředí, které poskytuje mnohé nové možnosti a velkou míru anonymity. Mnohem častěji je tak v těchto dnech pachatel obrazně řečeno „k vidění“ za počítačem s myší v ruce, nežli s páčidlem u klenotnictví. Časté je napadání bankovních kont přes brány internetového bankovnictví, podvody skrze internetové obchody nebo zneužívání osobních informací získaných ze sociálních sítí.

Pachatelé se ovšem na internetu věnují také osobně a sexuálně motivované kriminalitě. Relativně častý je stalking, a to zejména pronásledování bývalých partnerů. Také trestné činy související s dětskou pornografií jsou páchány převážně po síti.

„Majetková klasika“ na ústupu

Naopak „tradiční“ majetková kriminalita je statisticky na ústupu. Klesá tedy třeba počet prostých krádeží a krádeží spáchaných vloupáním. Pokles se týká také úvěrových podvodů, loupeží nebo trestných činů zanedbání povinné výživy. Pozitivní je, že nepřibývá násilných zločinů.

Nicméně, jak již bylo řečeno, stoupá „odbornost“ pachatelů a komplikovanost jejich postupů, to si vyžaduje, a to zejména u hospodářských a daňových deliktů, adekvátně stále vyšší odbornost i u vyšetřující osob na straně policie a státního zastupitelství a také třeba účinnější komunikaci s daňovou správou.

Migrace u nás posud s čísly nehýbe, zato pervitinu se „daří“

„Stále převládá nízká míra oznamování korupčního jednání, což souvisí mimo jiné s nedostatečnou právní ochranou tzv. whistleblowerů. U drogové zločinnosti zůstává nejpalčivějším problémem produkce pervitinu a její vývoz do Německa a stále častěji i do Rakouska. Kvůli tomuto trendu státní zastupitelství výrazně posiluje spolupráci s justičními orgány sousedních  zemí. Fenomén ilegální migrace zatím na území České republiky nepřinesl žádný výrazný nárůst případů organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice tzv. převaděčství,“ shrnul ve svém vyjádření tiskový mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Celou zprávu NSZ naleznete ZDE.

Související