Vyjížděli z opuštěné hasičské zbrojnice, aby chránili New York před zlomyslnými paranormálními jevy. Čtveřice "krotitelů duchů" ze stejnojmenné komedie z roku 1984 a jejího o tři roky mladšího pokračování se pozítří vrátí do kin. Jenže to budou krotitelky.

Dalšímu filmu s původním obsazením dlouho stála v cestě nechuť notně upovídaných "úst" ústředního ze čtveřice představitelů, komika Billa Murrayho. A nakonec ho znemožnila smrt herce a scenáristy Harolda Ramise, který v původním filmu ztvárnil "mozek" krotitelské party. Též se podílel na scénáři. Tentokrát tedy v kinech zkrotí duchy tři pro akademický svět příliš bláznivé vědkyně a jedna světaznalá zaměstnankyně newyorského metra.

"Původní scénář na staré Krotitele duchů navazoval. Jenže já mám rád příběhy o vzniku, o formování nějaké skupiny. Nejdřív jsem se to snažil vyřešit třeba tím, že by naše hrdinky byly dcerami původních krotitelů. Ale to moc nesedělo. Proto jsem studiu navrhl, ať uděláme reboot," komentuje v rozhovoru pro HN americký režisér a scenárista Paul Feig genezi filmu.

Restart, který se dřívějším Krotitelům duchů podobá, ale nekopíruje je, podle režiséra vyjadřuje úctu k originálu: "Původní Krotitele necháváme na pokoji. Jen si bereme jejich nápad, který předáváme nové generaci."

Feig proslul jako autor komedie Ženy sobě a také do nových Krotitelů duchů obsadil dvě z jejích představitelek, hvězdné komičky Melissu McCarthyovou a Kristen Wiigovou.

Mnozí fanoušci původního filmu tuto změnu pohlaví hrdinů neunesli a film je už od uveřejnění upoutávek na internetu terčem nenávisti, dokonce posbíral rekordní počet palců dolů na YouTube. "Někomu může obsazení krotitelů ženami připadat jako politický tah, podle mě to je akorát pokus dohnat vývoj. Fakt, že se z toho stala kauza, je vlastně dost trapný. A zahanbující," komentuje kontroverzi Feig.

Nenávistným odsudkům části publika se nicméně nevyhýbal. "Lidé mi říkali, ať prostě přestanu číst internetové komentáře, ale to je, jako kdyby mě vyhnali z mé čtvrti. Jsem závislý na sociálních médiích, chci znát reakce diváků. Jen mi vadil jed, který komentáře doprovázel," poznamenává režisér.

"Na začátku se hodilo vědět, jakých změn se diváci báli. Někdy jsme i něco upravili. Ale nemůžete si nechat diktovat od někoho, kdo ani neví, co plánujete. Všem fanouškům bych chtěl proto vzkázat: Dejte nám šanci," říká Feig, který spolu s Katie Dippoldovou napsal i scénář.

Feig odmítá, že by točil "ženské komedie", i když připouští, že ženský smysl pro humor je jiný než mužský a jemu bližší. "I když to zní zjednodušeně, řekl bych, že obecně bývá mužský humor víc agresivní, taková soutěž, kdo dál dočurá. Ženy se navzájem tolik neponižují, což mi vyhovuje. Moje matka mi vždy říkala: Nekaz světu náladu. Proto mám i já rád dobrosrdečné věci."

Není tedy překvapivé, že Feig do titulních rolí obsadil kvarteto komiček ze známé televizní líhně komediálních talentů, amerického pořadu Saturday Night Live, vysílaného od roku 1975. "Původní Krotitelé obsahovali tehdejší nejvtipnější herce. Chtěl jsem tedy nabídnout dnešní generaci moderní verzi s nejvtipnějšími lidmi dneška," poznamenává režisér.

Feig upozorňuje, že projekt inicioval režisér prvních dvou dílů Ivan Reitman, rodilý Čechoslovák, který uspěl v Hollywoodu. Kromě něho nový film drobnými rolemi zaštítily i původní hvězdy, včetně Billa Murrayho.

"Je hezké vědět, že tehdejší obsazení, především Bill, který tolik let říkal, že další pokračování nenatočí, nemá s naším snímkem problém. Ale ne že bychom byli tak nejistí, abychom trvali na obsazení herců z originálu. Jejich výstupy jsou spíš dárky pro fanoušky," přibližuje Feig.

Paul Feig (53)

V dílech tohoto amerického režiséra často vystupují silné ženské postavy. A nejde o jejich proporce, byť například režisérova oblíbená komička Melissa McCarthyová dovede svou fyziognomii výtečně prodat. To dokázala jak ve starší Feigově komedii Ženy sobě, tak loni v jeho bondovské "oddechovce" Špión, kde ztvárnila kancelářskou "myšku" pracující v tajné službě, kterou okolnosti vyženou do "terénu". Nyní se svými třemi kolegyněmi ukáže, zda umí zkrotit i duchy.

"Když jsme s Katie začali psát scénář, ptali jsme se, co bychom jako diváci rádi ve filmu viděli. Jsme velcí fandové originálu, nechtěli jsme s vaničkou vylít i dítě. Naopak jsme chtěli zachovat ikonické prvky série," vysvětluje režisér tohoto vtipného snímku, pojednávajícího mimo jiné o přátelství, v němž čtveřice hrdinek neuhání mužské, nýbrž duchy.

Na původních Krotitelích se Feigovi kromě zápletky nejvíc líbí postavy. "Je to superhrdinský film o lidech, kteří se mohou stát superhrdiny, protože jsou chytří. Pořád si ale u toho mohou ublížit. Moc mě nezajímají postavy, které se prohazují budovami a pak vstanou a zase bojují. Já se dokážu ztotožnit s osobou, která po prohození budovou umře," popisuje Feig. "Krotitelé duchů jsou pro mě filmem o lidech, kteří něco vědí, nikdo jim nevěří, oni nedůvěru překonají a zachrání svět," dodává.

Feig má s komedií bohaté zkušenosti, podílel se na amerických seriálech Kancl či Studio 30 Rock, loni režíroval akční komedii Špión. Ale recept na to, jak vytvořit úspěšný zábavný film, nezná.

"Řídíte se instinktem a tím, co jste už vyzkoušeli dříve, ale klíčem je smířit se s tím, že nevíte, jaké vtipy budou fungovat. Proto ačkoliv natáčíme podle scénáře, na kterém jsme pečlivě pracovali, využíváme i alternativní vtipy vzešlé z momentální situace. Když točíte komedii, nemůžete myslet na své ego," tvrdí Feig.