Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) v pololetí stoupl o 1976 na 5530 firem. Vyplývá to ze zveřejněné analýzy poradenské společnosti Bisnode. Nejčastěji jsou v registru malé firmy z Prahy a Jihomoravského kraje. Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než 500 tisíc korun.

"Podnikatelské subjekty, které jsou označeny jako nespolehlivý plátce DPH, stále přibývají, nicméně čím dál pomaleji. Tento trend sledujeme od listopadu loňského roku," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

V Česku je podle dřívějších údajů Bisnode k platbě DPH přihlášeno přes 200 tisíc firem a více než 264 tisíc podnikatelů. Polovinu nespolehlivých plátců DPH tvoří menší společnosti s tržbami do deseti milionů korun. Nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze a Jihomoravském kraji. S odstupem následuje Středočeský kraj. Nejméně nespolehlivých plátců DPH má registrované sídlo v Jihočeském kraji.

V druhé polovině roku dojde podle Jiřího Žežulky z poradenské společnosti Apogeo k rychlejšímu nárůstu počtu nespolehlivých plátců. Část nespolehlivých plátců totiž bude podle něj odhalena prostřednictvím analýzy dat z kontrolních hlášení. "Aktuální počet představuje zhruba pětinu celkového odhadovaného počtu nespolehlivých plátců, který byl při tvorbě tohoto zákonného opatření odhadován," uvedl.

Za nespolehlivou je přitom považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 tisíc korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od loňského ledna přibylo další zpřísnění, které postihuje zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.