Stát letos a příští rok dá na pomoc zemědělcům v živočišné výrobě tři miliardy korun. Dohodla se na tom ve čtvrtek večer vládní koalice. "Koaliční rada dnes podpořila návrhy na podporu zemědělců mající živočišnou výrobu," uvedl na své facebookové stránce ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

"Prvním opatřením ještě v letošním roce je zavedení zelené nafty pro živočišnou výrobu s částkou přes 900 milionů korun. Dále pro roky 2017 a 2018 realizovat podporu zemědělců s živočišnou výrobou vynětím vybraných dotací ze zdanění příjmů, tak aby obě tato opatření byla v celkové výši 3 miliardy korun," uvádí Jurečka. "V letošním roce tedy mohu s úlevou konstatovat, že by všichni zemědělci, kteří mají alespoň průměrné nákladové hodnoty na výrobu mléka a vepřového či drůbežího neměli končit letošní rok ve ztrátě," vysvětluje ministr.

Marian Jurečka tvrdí, že současná krize v zemědělství je nejhorší od roku 1990. Může za ni pád cen mléka a masa v Evropě vinou ruských odvetných sankcí vůči EU, loňské sucho a letošní jarní mrazy. "Letos odhadují zemědělci ztráty jen za sektor mléka a vepřového masa na úrovni 8,6 miliardy korun," řekl.

Na jednání koalice přinesl osm opatření, kterými chce odvětví pomoct. Jedná se o největší balík úlev pro zemědělce po sametové revoluci. Opatření by stály státní rozpočet až 10 miliard korun ročně. Většina z nich se týká daní.

"Dělám to proto, protože živočišná výroba není výroba hřebíků, nemohu ji v době krize přerušit a když stoupne cena ji ze dne na den obnovím. Když zruším chov krav, tak od zapuštění po novou krávu potřebuji skoro čtyři roky. Dále je za živočišnou výrobou velká zaměstnanost na venkově a pak především věřím, že tato krize je dočasná a připustit další devastaci tohoto sektoru nehodlám," vysvětluje Jurečka.

Jurečka před jednáním koalice uvedl, že bude spokojený, když se vláda shodne alespoň na dvou či třech bodech, které by dohromady znamenaly úlevy pro zemědělce ve výši asi tří miliard korun. To se i stalo.

Lidé podnikající v živočišné výrobě by se mohli těšit i na slevu na pohonné hmoty, známou jako zelená nafta. V praxi to znamená, že zemědělci budou mít nárok na vrácení 95 procent spotřební daně z nafty, ty přitom tvoří zhruba polovinu ceny na čerpacích stanicích.

V příštích dvou letech taky zemědělci nebudou muset platit daň z příjmu z přijatých dotací, to má činit 2,1 miliardy korun. "Na rovinu je třeba říci, že stát sice vyplatí dotace, ale obratem je zdaní a pětinu vrátíte. Naši členové jsou zemědělci v přírodně znevýhodněných, často chráněných horských a podhorských oblastech, kde nemůžete těžit z velké produkce a zisků na orné půdě," popisuje Jiří Mach ze Svazu marginálních oblastí, který zastupuje zemědělce z horských nebo podhorských oblastí.

Jurečkovi naopak neprošlo, aby stát za desítky tisíc lidí dočasně platil nejvýznamnější část daní − pojištění. "Zemědělci v živočišné výrobě by se na dva roky stali státními pojištěnci. Stát by to vyšlo na jednu až 1,5 miliardy korun," řekl ministr zemědělství v rozhovoru pro čtvrteční vydání HN. Jurečka také požadoval, aby se snížila DPH na mléko a prasata z 15 na deset procent.

Změny Jurečkovi navrhovali samotní zemědělci. Například podle Jiřího Felčárka z Agrární komory jejich cílem není další navyšování podpor, ale pomoc farmářům přežít přetlak výroby na evropském trhu. "Jde o nástroje, které používají a přijímají i okolní země jako je Polsko, či nyní Německo," tvrdí Felčárek.

Na Slovensku před časem vláda například vyhlásila novou podporu pro prvovýrobce mléka. Celkem má jít o 33 milionů eur. Zemědělce podpoří prostředky na takzvaný sběr údajů, který si u nich vláda běžně fakturuje. Přes státní podnik Plemenárenské služby bude zemědělcům poslána de facto skrytá dotace.

Zemědělci jsou na dotacích a podporách dlouhodobě závislí. Za předloňský rok byl zisk českých farmářů 23 miliard korun, tedy necelá polovina toho, co dostali na dotacích. Z padesátimiliardové podpory jde nejvíc z evropských peněz, zhruba 35 miliard korun.

Související