Severoatlantická aliance posílí své východní křídlo rozmístěním čtyř vícenárodních praporů. Na tiskové konferenci po pátečním jednání summitu NATO ve Varšavě to řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Vojáci USA budou podle něj základem praporu v Polsku, Britové v Estonsku, Kanada v Lotyšsku a Německo v Litvě.

Prapory budou na místě od příštího roku a to tak dlouho, jak bude potřeba. Stoltenberg poznamenal, že rozhodnutí o posílení v oblasti o celkem asi 3000 až 4000 vojáků, kteří budou na určitou dobu "rotovat" z různých zemí, je založeno na doporučeních vojenských odborníků.

Podle něj rozhodnutí ukazuje sílu transatlantické vazby a dává jasně najevo, že útok na jednoho spojence bude chápán jako útok na celou alianci. "Mnoho spojenců na jednání oznámilo, že různým způsobem přispějí," podotkl generální tajemník NATO k ohlášenému kroku.

"Je to něco nového, přelomového. Je to založené na velmi podrobné vojenské analýze," upozornil Stoltenberg. Nikdo v NATO ale podle něj o podobném kroku neuvažoval do událostí na Ukrajině. "Je to obranná, proporční odpověď na ruské akce na Ukrajině a na (ruskou) nelegální anexi Krymu," zdůraznil generální tajemník NATO.

Summit NATO mimoto ohlásil základní operační schopnost systému protiraketové obrany. Podle Stoltenberga to znamená, že americké lodě ve Španělsku, radar v Turecku a antiraketový systém v Rumunsku jsou nyní schopny spolupracovat pod aliančním velením a kontrolou.

"Důležité je, že systém, který budujeme, je zcela obranný," zdůraznil Stoltenberg. Jeho cílem je ochrana proti hrozbám přicházejícím zvnějšku "euroatlantické oblasti".

Systém není hrozbou pro ruské strategické jaderné zbraně a jejich odstrašující schopnosti, poznamenal generální tajemník NATO. Projekt protiraketové obrany vyvolává opakovanou kritiku ze strany Ruska.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Poláci kvůli svým zkušenostem považují summit za historický a dávají si na jeho organizaci i názorech, které tam zazní, záležet. "Bezpečnost není zbožím. Bezpečnost je hodnotou," řekl polský prezident Duda v projevu na konferenci expertů, jež v pátek ráno předcházela samotnému summitu.

Sám přitom hovořil trochu proti politice vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost, když zdůraznil, že "historie Evropy prokázala, že izolacionismus a partikularismus vedou ke konfliktům".

V bezpečnostní politice ve Varšavě jasně dominuje názor, že základní garancí je spojenectví v Severoatlantické alianci. Poláci se před dvěma týdny rozhodli vyslat na Blízký východ svá letadla F-16, aby dali najevo, že se chtějí podílet na boji proti Islámskému státu a že jen nechtějí ze společných bezpečnostních záruk čerpat pro ochranu před Ruskem.