Bohuslav Sobotka je ve 44 letech na politickém vrcholu a má pocit, že se mu ve funkci premiéra daří. Chlubí se dokonce tím, že se mu ve vládě povedlo prosadit věci, o kterých jeho předchůdci v čele sociální demokracie jen řečnili na náměstích.

Jenže jak sám připouští, nějak to nestačí. Obliba jeho ČSSD u voličů nijak neroste a on před sérií voleb přemýšlí, jak své úspěchy rychle prodat lidem a předstihnout svého největšího politického konkurenta, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

HN: Dlouhodobě chválíte vládu pod vedením ČSSD, jak se jí daří, že zvyšuje platy, důchody. Ale v průzkumech se stále pohybujete kolem 20 procent hlasů, se kterými jste v roce 2013 vyhráli volby. Proč vaše obliba u voličů výrazněji neroste?

Neříkám, že jsem s tím spokojený. Určitě bych chtěl, abychom byli silnější. Sociální demokracie má stabilní voliče. Naopak si vážím toho, že se nám podařilo po letech, kdy neseme vládní odpovědnost, udržet takhle silnou voličskou podporu.

HN: Opravdu si myslíte, že je to silná podpora?

V dnešní Evropě při problémech, které musíme řešit, a při náladách proti tradičním politickým stranám to není málo. Nicméně my jsme vytvořili stabilní vládu a ČSSD v této koalici prosadila body, které se jí nikdy prosadit nepodařilo. Třeba předminulý týden jsme schválili zákon o prokazování původu majetku, o čemž vždycky všichni sociálnědemokratičtí předsedové jen řečnili na náměstích.

Bohuslav Sobotka (44)

◼ Narodil se v říjnu 1971 v jihomoravské Telnici. Už v prosinci 1989 se jako student gymnázia podílel na obnovení činnosti ČSSD.

◼ Po vystudování práv v Brně se vrhl do vysoké politiky, v níž je nepřetržitě 20 let. Poprvé byl zvolen poslancem v roce 1996. Ve vládách premiérů Špidly, Grosse a Paroubka v letech 2002 až 2006 byl ministrem financí. Se všemi předchůdci dokázal vycházet v roli stranické dvojky.

◼ Lídrem se stal v roce 2011, kdy při volbě předsedy ČSSD porazil Michala Haška. Od ledna 2014 je premiérem. Je ženatý a má dva syny.

HN: A přesto, ve vašich preferencích se to neprojevuje. Jak si to vysvětlujete, co děláte špatně?

Když se podíváte na podporu vlády, dlouhodobě se pohybuje kolem 40 procent. Češi jsou skeptičtí, nemají nějakou automatickou oblibu vůči vládě, to určitě není naše národní vlastnost. Vládní strany si nevedou vůbec špatně, opozice zůstává na svých číslech nebo je na tom hůře. Dokazuje to fakt, že v krajských volbách budou o vítězství soupeřit dvě vládní strany, ČSSD a ANO, nikoli vláda s opozicí.

HN: Při vyjednávání koaliční smlouvy jste porazili ANO, do vládního programu jste prosadili většinu svých věcí. Přesto ANO rostou preference a vám ne.

Nezbývá než pracovat na tom, abychom to byli schopni sdělit voličům, než půjdou hlasovat. Co se týče ANO, někdy roste, někdy klesá. Jeho voliči jsou hodně nestabilní a budoucnost toho hnutí bude o odchodu nespokojených voličů. Jeho preference tak na začátku vlády vyskočily velmi vysoko − přes 30 procent. Poslední dobou ale jdou dolů, zatímco naše pozice je stabilní.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se