Brexit nakonec nebude, a pokud ano, nastal by chaos na deset let dopředu. Stěhovat by se musely všechny banky, které nemají evropský pas, což dělá včetně rodinných příslušníků hodně přes tři sta tisíc lidí.

A ti všichni by se museli vejít do Frankfurtu, Bruselu, Amsterodamu či Paříže, kam se prostě nevejdou, odpověděl mi na otázku, jak prožívá odchod Velké Británie z Evropské unie londýnská City, můj známý, jinak investiční bankéř z velké americké finanční korporace.

Na rozdíl od bankéřů se ale zdá, že trhy naopak brexitu věří. A to dost.

Britská libra prohlubuje ztráty a v poměru k dolaru atakuje minima po více než tři desítky let nevídaná. Mapa akciových trhů svítí červenou barvou, cena evropských bankovních akcií za dva dny obchodování spadla více než o pětinu. Ratingové agentury upozorňují, že rozhodnutí britských voličů odejít z Evropské unie zřejmě v blízké budoucnosti povede ke zhoršení úvěrového ratingu dluhů britské vlády i firem. Podle odhadu ratingové společnosti S&P Global se papírová hodnota aktiv v průběhu pátečního obchodování, tedy prvního dne po hlasování, snížila více než o dva biliony dolarů, což je největší jednodenní ztráta v historii obchodování vůbec.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se